Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 30.11.2020 08:22
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 30.11.2020 08:22
ABONE OL

Ev yapana 25.000 TL hibe! fiyatları kaç TL? Prefabrik ev nasıl yapılır? sonrası talep patlaması!

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama ile yapımı için mali destek verileceği açıklandı. Prefabrik ev kurulumu için barınma yardımları kapsamında ihtiyaç sahibi olan kişilere ev eşyası almak, eski ve bakımsız evlerde bakım ve onarım yapmak ve betonarme ev yapımı için 25 bin TL devlet yardımı yapılacağı açıklandı. Fiyatlar da firmaya, metrekareye, malzemeye ve istenilen evin özelliklerine göre değişiyor. Ancak genel olarak 100 metrekare tek katlı bir prefabrik evin fiyatı yaklaşık 30 bin liradan başlıyor. Ancak seçilen model, boyut, istenilen özellikler ve konutun kurulacağı yerin mesafesi gibi etmenler fiyatın artmasına neden oluyor.

Deprem sonrası talep patlaması! Ev yapana 25.000 TL hibe!

Devletin barınma yardımları kapsamında ödenen prefabrik ev yapımı yardımı yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Ülkemizde ardı ardına meydana gelen depremlerden sonra prefabrik evlere talep oldukça patladı. Beton bir zemin üzerine oturtulan prefabrik evlerin kurulumu önceden planlıyor. Kolay işçilikle yapılan bu evlerin malzemeleri fabrikada üretiliyor. Çelik bir iskelet üzerine kurulan prefabrik evlerde maksimum 3 olmak üzere istenilen kat sayısı çıkılır. Prefabrik evlerde de tıpkı diğer inşaatlarda olduğu gibi imara açık alanlar için ruhsat alınması gerekiyor. Çoğu insanın bir heves ile aldığı prefabrik evleri elden çıkarmaları sonrasında ikinci el olarak satışa sunulan evler daha düşük fiyatlı olabiliyor.

KİMLER YARDIM ALABİLİR?

Prefabrik ev yardımı almak için vatandaşlardan talep edilen ilk koşul 18 yaşının tamamlanmış olması. Bunun dışında esas başvuru şartı ise şu madde ile açıklandı.

"Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3'ünden az olmakla birlikte yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma gibi özel şartlardan herhangi birine haiz olma, aynı zamanda onarımı yapılacak evin ya da ev yapımlarında arsanın tam hisseli tapusuna haiz olma"

Başvuru şartlarını sağlayan ve başvuruları onaylanan vatandaşlara 25.000 TL'ye kadar destek sağlanır.

PREFABRİK EV YAPANA DEVLET DESTEĞİ ŞARTLARI NELER?

Söz konusu yardım tutarı sadece alt gelir grubu muhtaç aileleri kapsayacak. Devlet barınma yardımı olarak ödediği bu tutardan yararlanmak isteyen kişilerde başvuru şartları olarak bu kriterleri arayacak;

Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evde ikamet etmek,

Muhtaç durumda olmak,

Hane halkı aylık gelir toplamının hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3'ünden az olması yani 701,32 lira rakamını aşmaması,

Yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma gibi özel şartlardan en az bir tanesine sahip olmak,

Onarımı yapılacak ya da üzerine prefabrik ev kurulacak olan arsanın tam hisseli tapusuna sahip olmak.

Prefabrik evler Türkiye'de ilk olarak büyük depremlerden sonra gündeme gelmiş ve depremde evini kaybeden vatandaşlar için tek katlı, geçici olarak devlet tarafından inşa edilmiştir. Özellikle yurt dışında oldukça yaygın olan prefabrik evler kısa sürede ve pratik bir şekilde inşa edilebiliyor. Yaklaşık 50 yıla kadar ömrü olan prefabrik evlerde hazır malzemelerin yanı sıra çelik ve çimento gibi inşaatın olmazsa olmaz malzemeleri de kullanılıyor. İsteğe göre prefabrik evlere ses ve ısı yalıtım da yapılır.

Günümüzde Türkiye'de de oldukça yaygınlaşmaya başlayan prefabrik evlerinin tercih edilmesin en önemli nedenlerinden biri az maliyetli olması ve kısa sürede yapılabilmesi.

Prefabrik ev nasıl yapılır?

Beton bir zemin üzerine oturtulan prefabrik evlerin kurulumu önceden planlıyor. Kolay işçilikle yapılan bu evlerin malzemeleri fabrikada üretiliyor. Çelik bir iskelet üzerine kurulan prefabrik evlerde maksimum 3 olmak üzere istenilen kat sayısı çıkılır.

Prefabrik evlerde de tıpkı diğer inşaatlarda olduğu gibi imara açık alanlar için ruhsat alınması gerekiyor.

Prefabrik evlerin avantajları nedir?

Yukarda da bahsettiğimiz gibi prefabrik evlerin en önemli ve tercih edilmesine neden olan özelliklerinden biri zaman ve nakitten tasarruf imkanının olmasıdır. Malzemeleri esnek olan prefabrik evler depreme de dayanıklıdır.

Herkesin kendi zevkine ve istediğine göre özgür bir yelpaze kapsamında inşa edilebilen prefabrik evlerde çevre kirliliğine neden olabilecek hiçbir faktör de bulunmuyor. Ayrıca kullanışlı oabilen parçalarda isteğe göre daha sonra da yer değiştirilebiliyor. Prefabrik yapıların bir diğer avantajı ise sökülüp başka bir yere yeniden kurulabilmesidir.