Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Ekonomi
 • 27.11.2020 11:20
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 27.11.2020 13:40
ABONE OL

2.el otomobil alırken aman çok dikkat! satışında inanılmaz olay! 10.000 TL'ye 50.000 TL...

2.el otomobil piyasası en fazla konuşulanlar arasında fiyatların olduğundan çok fazla yükselmesi dolandırıcı ve fırsatçıların ilgisini buraya çekti. satışında kilometre ibaresi mile çevrilerek araçlar satılıyor. Son zamanlarda araç satışları patladı. 50 TL karşılığında kilometreyi düşüren dolandırıcılar 10 bin TL kar ederken son zamanlarda kilometre ibaresi mile çevrilmiş araçlar piyasaya sürüldü. Öte yandan İkinci el otomobil alım-satım işi yapılan online sitelerde, bazı satıcılar, ilana "opsiyonlanmıştır" yazarak aracı kaporası alınmış gibi gösteriyor. Bir süre sonra opsiyondan çıkarılan araç artık ederinin çok üzerinde satılıyor. Otomatikman yükselen piyasa sonrası, araç sahipleri arabalarına ederinin üzerinde fiyat biçiyor.

İkinci el araba satışında inanılmaz olay! 10.000 tl'ye 50.000 tl...

Bir yandan fabrikaların üretime başlaması ve yeni araçların piyasaya gelişiyle fiyatların düşeceği beklentisi sürerken bir yandan da fiyatların daha da artacağı yönünde görüşler duyulmaya başlandı. Peki, ikinci el araç fiyatları artacak mı? 2. el araç fiyatları ne olacak? Bu bağlamda dolandırıcıların yeni yöntemi ortaya çıktı. İkinci el araç almak isteyen vatandaşlar özellikle pandemi sürecinde fiyatların yükseldiğini görürken dolandırıcıların yeni yöntemi pes dedirtti. Sıfır araçların üretiminde koronavirüs nedeniyle yaşanan azalışla birlikte ikinci el otomobillere olan talep artışı, bazı dolandırıcılık yöntemlerini de beraberinde getirdi. Aracın kilometresi ile oynayarak 50 lira karşılığında kilometreyi mile çeviren dolandırıcılar, bu yöntemle araç başı yaklaşık 10 bin TL kar elde ediyor.

KİLOMETRE DOLANDIRICILIĞI

50 TL karşılığında kilometreyi düşüren dolandırıcılar 10 bin TL kar ederken son zamanlarda kilometre ibaresi mile çevrilmiş araçlarda piyasaya sürüldü. Kilometre dolandırıcılığına karşı uyarılarda bulunan oto ekspertizleri, kilometre ibaresi mile çevrilmiş araçlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. İkinci el araç alırken bazı vatandaşlar kilometre dolandırıcılığı nedeniyle mağduriyet yaşayamaya başladı.

KİLOMETREYİ MİLE ÇEVİRİYORLAR

Dolandırıcılar satılan Asya ve Avrupa menşeli otomobilin hem kilometre cinsinden kat ettiği mesafeyi düşürerek hem de kilometre ibaresini mile çevirerek aracı ederinden fazla fiyatlara satabiliyor.

Bir mil yaklaşık 1,6 kilometreye tekabül ederken 160 bin kilometrelik araç mile çevrilirken 100 bine düşürülerek bu sayede araçtaki mesafe göstergesinde çıkan sayı daha düşük göstererek satış yapılıyor.

   50 TL VERİP 10 BİN TL KAR EDİYORLAR

   Dolandırıcılığın hilelerinden bahseden oto ekspertiz ve makine mühendisi Atilla Doğru, 50 TL ile sanayide kilometre düşüren ve menü ayarlarında kilometreyi mile çeviren dolandırıcıların 10 bin TL kar ettiğini aktardı. Doğru, "Buda dolandırıcılığa giriyor, araç sahibi aracın kaç kilometre olduğunu bilir. Kilometreyi mile çevirmek bilinçli olarak yapılan bir işlemdir. Yani bunu ben bilmiyordum, haberim yoktu gibi şeyleri söyleyen satıcı doğru söylemiyordur. Çünkü onu menüden girip değiştirmeniz gerekiyor, yoksa fabrika çıkışı aracı size mil olarak verilmiyor ya da araç çalıştığı zaman mil olarak gezmiyorsunuz. Bilinçli olarak yapılan bu işlemde bir mil yaklaşık olarak 1.6 kilometreye denk geldiği için mile çevirdiğiniz zaman araç göstergede rakamsal olarak daha düşük gösterir.

   Örneğin bir mil 1.6 kilometre olduğu için 160 bin kilometredeki bir aracı düşünürsek mile çevirdiğimiz zaman ekrandaki rakamlar 100 bine düşmüş olarak görünür. Bundan dolayı mağdur olan insanlar var, sonrasında dava açanlarda oluyor.

   Sanayide kilometre düşüren yerler var, kilometreyi geri alıyorlar tabi bizim kendi iş yerimizde bununla ilgili bir cihaz aldık bu cihaz arabaya bağladığımız zaman toplam kat ettiği mesafeyi gösteriyor. Burada da birçok vaka yaşadık araç 200 binde gözüküyor cihazı bağladığımız zaman 270 binlerde çıkıyor. Satıcı aracını daha yüksek fiyata satabilmek için kilometresini düşürüyor.

   Ekspertiz yapılan yerlere dikkat edilmesi gerekiyor, özellikle kilometre sorgulaması yapmayan tek düze çalışan alt takım, kaporta, boya badana geçen yerlerde ekspertiz yapmasınlar. Araçlarını doğru düzgün yerlerde ekspertiz yaptırsınlar. Kişi 50 TL ile kilometre düşürmek için cihaz parası veriyor, 100 bin liralık bir araçta yaklaşık 10 bin lira fazlasına satıyor arabayı" dedi.

   "KİLOMETRE DÜŞÜRÜNCE ARAÇ DAHA CAZİP GELİYOR"

   Oto galerici Mesut Eren ikinci el araçta kilometre düşürünce aracın daha cazip hale geldiğini kaydederek, bu tür dolandırıcıların savcılığa şikayet edilmesi gerektiğini vurguladı. Eren, "İkinci el araçta kilometre düşürünce araç daha cazip oluyor, daha az yıpranmış olarak görünüyor piyasada. Çok fazla kilometre yapan araçlar hırpalanmış araçlar diye tabir ediliyor ki gerçekten de öyle ama kilometreye çok aldanmamak lazım önemli olan arabanın yürüyen aksamıdır, şanzıman mekanik kısımlarıdır.

   Kilometresi düşürülmüş araçları kesinlikle tavsiye etmiyorum. Hatta bunu tespit ettikleri zamanda gidip savcılıkta suç duyurusunda bulunmaları da tavsiye ediyorum, çünkü bu dolandırıcılığa giriyor" diye konuştu.

     İkinci el otomobil alacaklar dikkat! "Opsiyonlanma" oyununa sakın kanmayın

     İkinci el otomobil alım-satım işi yapılan online sitelerde, bazı satıcılar, ilana "opsiyonlanmıştır" yazarak aracı kaporası alınmış gibi gösteriyor. Bir süre sonra opsiyondan çıkarılan araç artık ederinin çok üzerinde satılıyor. Otomatikman yükselen piyasa sonrası, araç sahipleri arabalarına ederinin üzerinde fiyat biçiyor.

     İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI DÜŞÜYOR MU?

     Galerici esnafından olan 49 yaşındaki Fahri Karlık, Merkez Bankası'nın faiz politikasının ardından dövizde gerçekleşen düşüşün ikinci el piyasasına yaradığını söyledi. Şimdi, ikinci el araç fiyatları düşecek mi sorusu soruluyor. Karlık, ikinci el araç fiyatları ile ilgili bir gerilemenin başladığını belirtti. Fiyatların bundan sonra yükseleceğini düşünmediğini aktaran Karlık, düşüşün sürdüğünü ekledi. Özellikle araç satın almak isteyenlere hızlı davranmaları gerektiğini söyledi.

     İKİNCİ EL ARABA FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞECEK?

     Esnaflardan biri olan 28 yaşındaki Eray Bilir ise son 1-2 hafta itibarıyla fiyatların yerinde durduğunu aktardı. Araç fiyatlarının yerine oturmaya başladığını söyleyen Bilir, bunun hem alıcıyı hem de esnafı sevindiren bir haber olduğunu söyledi. İkinci el araç fiyatları ne olacak konusunda uzun süredir kafa karışıklığı yaşanıyordu. Bilir, artık araçları kaça aldıklarını ve kaça sattıklarını bildiklerini, öncesinde ise rakamların sürekli hareketlilik göstermesi nedeniyle fiyat verilemediğini belirtti. Araba piyasasındaki karaborsa düzene de dikkat çeken Bilir, son 1-2 haftadır yaşanan gidişattan memnun olduklarını ve bunun alıcılar için de geçerli olmasını dilediklerini söyledi. Peki, ikinci el araba fiyatları artacak mı?