Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 26.11.2020 08:44
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 26.11.2020 08:44
ABONE OL

Konut alırken alınan; tapu harcı, ekspertiz, vergisi iadesi... Ev aldıktan sonra geri alınan ödemeler neler? Sakın unutmayın!

Konut kredisi oranlarının artmasıyla birlikte yeni gelişmelerde yaşanıyor. Ev alırken yapılan masraf ödemeleri, devlet birimlerine yapılan ödemeler gibi binlerce liralık ödemeler yapılıyor. Ev alım sürecinden alınan ve geri verilen ödemeler nelerdir? İşte konut alanların geri almak için başvuru yapabileceği ödemeler! Ev sahibi olanların geri alacağı ödemelerden birisi de tapu harcı iadesidir. Kentsel dönüşüm tapu harcı iadesi yapılıyor mu merak eden vatandaşlara 'de yayımlanan karar detaylarını paylaşalım.

Sakın unutmayın! Ev aldıktan sonra geri alınan ödemeler neler?

Kredi faiz oranlarının artmasıyla birlikte ev satışları azaldı. Bu anlamda daha önce ev alanlar tapu harcı, ekspertiz, emlak vergisi iadesi ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Krediyle ev alanlar da dahil birçok vatandaşın geri ödendiğini bilmediği bazı ödemeler, ev sahibi olan vatandaşlar geri almadan bekliyor. Konut sahibi olanların devlet kurumlarından ve bankalardan alabileceği geri ödemelerin listesini verdik. Peki ev aldıktan sonra geri alınan ödemeler neler? Konut alırken alınan; tapu harcı, ekspertiz, emlak vergisi iadesi ile ilgili haberler


Kentsel dönüşüm tapu harcı geri alınır mı?

Resmi Gazete'de yayımlanan ve uygulamada olan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun ile vatandaşların bazı hakları bulunuyor. Bu yönetmeliğin 7. maddesine göre ev sahibi olan vatandaşların tapu harcı muhafiyeti oluyor. Bu düzenleme ile ev alırken; belediyelerce alınan ücret ve harçlar, , veraset ve intikal vergisi, kullanılacak kredilerden alınan banka ve sigorta muameleleri vergisi için muafiyet hakkı ve noter harcı damga vergisi ödeyen vatandaşlara tapu harcı muhafiyeti veriliyor. Ev alırken bu ödemeyi yapan kişiler başvuru yaparak ödemelerini geri alabilecekler.

Ekspertiz ücreti geri alınır mı?

Ev alanların merak ettiği bir diğer konu da ekspertiz ücreti geri alınır mı konusu. Satın alınan evin değerinin belirlenmesi amacıyla uygulanan ekspertiz ücreti ödemesi de geri alınabiliyor. Ekspertiz ödemesi 1200 TL'ye kadar çıkabiliyor ve fiyatlarda değişkenlik gösterebiliyor. Ekspertiz ücretini ödediğinize dair banka size bir fatura sunuyorsa bu ücreti geri alamıyorsunuz. Eğer ekspertiz ücret faturası yoksa ya da banka adına kesildiyse bu durumda başvuru yaparak ekspertiz ücretini alabiliyorsunuz.

Emlak vergisi geri alınır mı?

Emlak vergisi iadesi yapılıyor mu merak eden vatandaşlara, emlak vergisi iade olabilecek ödemelerden birisi olduğunu fakat belirli şartları olduğunu belirtelim..

Satın aldığınız evin 200 metrekare altında olduğunu ve geliriniz olmadığını ispatladığınız takdirde bu ödemeyi de geri alabiliyorsunuz. Emekliler, şehit aileleri (dul ve yetimler), gaziler, engelliler ve sosyal güvenlik kurumlarından alınan aylık dışında farklı bir geliri olmayanlara emlak vergisi geri iade ediliyor. İade talebinin son 5 yıl içinde yapılması gerekiyor.