Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Ekonomi
 • 12.11.2020 11:30
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 12.11.2020 11:45
ABONE OL

: yeni sistemi devreye sokuyor! Artık 7/24 yapılacak

haberine göre 'ndan yapılan açıklamada "yeni bir ödeme sistemi" üzerinde yapılan hazırlıkların tamamlandığı ve bu sistem ile farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerinin saniyeler içinde 7 gün 24 saat boyunca yapılabileceği açıklandı.

Merkez yeni sistemi devreye sokuyor! Artık 7/24 yapılacak

TCMB'nin uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni ödeme sisteminde hazırlıklar tamamlandı. Uygulanın 18 Aralık'tan itibaren kademe kademe hizmete açılmasının planlandığı bildirildi.

Açıklamada "FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) olarak isimlendirilen bu yeni sistem ile vatandaşlarımız farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini, saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceklerdir" denildi.

FAST Sisteminin, 18 Aralık'tan itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınması ve kademeli bir şekilde kullanımına açılmasının planlanlandığı belirtilen açıklamada, "Sistemin kısa bir zaman içerisinde tüm finansal kuruluşları kapsayacak şekilde yaygınlaşması hedeflenmektedir" denildi ve şöyle devam edildi:

   "FAST Sistemi ile birlikte, ödemelerin telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak daha kolay bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır.

   Böylece, TCMB'nin Ülkemiz perakende ödeme sistemleri altyapısını, yenilikçi finansal teknolojileri ve iş yapış yöntemlerini destekleyecek şekilde geliştirmeye yönelik çalışmalarında önemli bir adımı tamamlanmış olacaktır.

   Ödemeler alanındaki temel altyapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir."