Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Ekonomi
 • 29.10.2020 22:11
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 29.10.2020 22:11
ABONE OL

O ay yaklaşıyor! İlave tediyeler ne zaman ödenecek? Taşeron ve kamu işçilerine 4. tediye ödemesi...

İlave tediyelerin ne zaman ödeneceği Kasım ayına yaklaştığımız şu günlerde merak konusu oldu. Bu yıla ait ilave tediyelerinin ilk taksiti 31 Ocak'ta, ikinci taksiti 22 Mayıs'ta, üçüncü taksiti ise 27 Temmuz'da ödendi. Son taksiti bekleyen işçiler tediye ödemelerinin yapılacağı tarihi öğrenmek istiyor. Bilindiği gibi taşeron işçi statüsünden kadroya geçen 900 bini aşkın işçi bulunuyor. Peki, ilave tediyeler ne zaman ödenecek? İşte ödemenin yapılacağı tarih...

İlave tediyeler ne zaman ödenecek?

İlave tediyelerin ödeneceği tarih, on binlerce kişinin gündeminde yer alıyor. 27 Temmuz tarihinde 4. tediye ödemesinin yapılmasıyla birlikte son tarihleri araştırılıyor. Bilindiği üzere kadroya geçen taşeron ve kamu işçilerine her yıl 52 günlük ücretleri tutarında ilave tediye ödemeleri dört taksitle yapılıyor. İlk üç ödemeyi alan işçiler, dördüncü tediye taksit ödemelerinin yapılacağı tarih hakkında araştırmaları sürdürüyor. Peki, taşeron ve kamu işçilerine tediyeler ne zaman ödenecek? İşte cevabı...

TEDİYE ÖDEMESİ NE ZAMAN HESAPLARDA OLACAK?

6772 sayılı kanun kapsamına giren kurumlarda çalışan işçilere 2020 yılında yapılacak ilave tediye sürelerinin belirlenmesi hakkındaki karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Resmi Gazete'nin 11 Temmuz 2020 tarihli kararına göre kadroya geçen taşeron ve kamu işçilerine yapılacak tediye ödemelerinin tarihleri belli oldu. Buna göre; 2020 yılında verilecek ilave tediyenin birinci yarısı 27 Temmuz'da, diğer yarısı ise 14 Aralık 2020 tarihinde ödenecek.

HER YIL DÖRT TAKSİTLE ÖDENİYOR

Tediye ödemeleri her yıl dört taksitle ödeniyor. 2020 yılına ait ilave tediyelerinin ilk taksiti 31 Ocak'ta, ikinci taksiti 22 Mayıs'ta ve üçüncü taksiti ise 27 Temmuz'da ödendi.

Buna göre; 2020 yılında verilecek ilave tediyenin birinci yarısı 27 Temmuz'da, diğer yarısı ise 14 Aralık 2020 tarihinde ödenecek. Bilindiği gibi taşeron işçi statüsünden kadroya geçen 900 bini aşkın işçi bulunuyor.

   TEDİYE ÖDEMELERİ NE KADAR?

   Yıllık 52 günlük ikramiye ödemeleri 4 taksit halinde gerçekleştiriliyor. 13 günlük ödemenin hesaplanması için işçilerin almış olduğu brüt ücret üzerinden hesaplama gerçekleştiriliyor.

   Bu ücretlerden damga vergisi, SGK prim ve gelir vergisi kesintileri yapılacak. Asgari ücretle çalışan bir işçi için 52 günlük ikramiye net tutarı 3646 TL olarak hesaplanmaktadır.

   HANGİ KURUMLARDA ÇALIŞANLARA TEDİYE ÖDEMESİ YAPILIR?

   6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkındaki Kanunun içinde olan aşağıdaki kapsama giren kurumlardaki kadrolu kamu işçilerine ilave tediye ödemesi yapılır:

   Genel ve katma bütçeli kurumlar,

     Özel bütçeli idareler,

     Sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlar,

     Kamu iktisadi teşekkülleri,

     Belediye ve özel idareler "hizmet akdi" ile çalışan işçiler.

     İLAVE TEDİYE NEDİR?

     6772 sayılı kanun kapsamında kamu işçilerine yılda 52 günlük ilave tediye ödeneceği hüküm altına alınmıştır. İlave tediye kanunla güvence altına alınmış bir haktır ve bütün kamu işçileri bu haktan yararlanmaktadır.

     Genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde kadroya geçen işçilere, ayrı bir tüzel kişiliği bulunmaksızın devlet tüzel kişiliği içerisinde yer alan genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine ait olan bir kurumlarda kadroya geçen işçilere yılda 52 günlük tediye ödenmesi gerekmektedir.