Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 26.10.2020 10:33
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 01.11.2020 12:51
ABONE OL

Saat 09.00'dan 16.00'ya kadar... ancak herkes bu işi yapamaz!

Saat 09.00'dan 16.00'ya kadar... Paraya para demiyor! Aydın'ın Efeler ilçesinde, geçimini, ortalama 20 metre yükseklikte ağaçlardan sırıkla meyve silkerek sağlayan (38), bu işi herkesin yapamadığını, günlük 400 TL kazandığını ve çok riskli olduğunu söyledi.

Günlük 400 TL kazanıyor ancak herkes bu işi yapamıyor

Paraya para demiyor! Ülkemizde yeni ortaya çıkan iş fikirleri vatandaşlara ilham vermeye devam ediyor. 20 metre yükseklikte ağaçlardan sırıkla meyve silkelemek bu işlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.


İŞİ AĞABEYİNDEN ÖĞRENDİ

Ağaçlardan meyve silkme işine askerden döndükten sonra ağabeyinin aracılığı ile başladığını belirten Şaban Işıldak, "Bana işi de o öğretti.

Şimdi ekmek paramı sırıkla meyve silkerek kazanıyorum. O gün bugündür bu işi yapıyorum. Tabii ki her iş zor ama bu işin riski daha fazla.

Kestanenin dikenleri gözümüze batabiliyor. Geçen yıl yüzümün göz kısmıma yakın bir yerine kestane düştü, dikenleri battı. 6 adet dikeni zor çıkardık. Allah bizi korudu. Yaprak üstüne kesinlikle basmayacaksın bastığın an kayar.

Her yıl neredeyse ağaçtan düşerek kolunu, bacağını kırıp, sakatlanan ve hatta ölenler oluyor. 15 ile 20 metre kadar yüksekliğe çıkıyoruz. Günlük 400 lira civarında bir yevmiye ile çalışıyoruz. Yapabilene göre çok iyi bir iş. Yükseklik korkusu olan kişiler asla bu işi yapamaz" dedi.