Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 22.10.2020 10:33
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 23.10.2020 15:13
ABONE OL

Trafik cezaları, , ve vergi primi ları ler ve cezalar ? ?

Pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik sıkıntılar yüzünden affı gündeme geldi. Paket kapsamında 4 milyon vatandaşın 500 milyar liralık borcuna istinaden 1 yıla varan erteleme ve sonrasında taksitlendirme işlemi yapılacak. Peki bu paket hangi borçları kapsayacak? Vergi affı ile ilgili son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. Grup Başkanvekili Mehmet Muş'un vergi yapılandırmasına yönelik yaptığı açıklamalar sonrası bazı sorular gündeme geldi. Hangi borçlara vergi yapılandırması yapılacağı merak edilirken, sosyal medyada vergi affı olup olmayacağı konusunda araştırmalar başladı. Peki, vergi affı gelecek mi? Vergi borçlarına yapılandırma neleri kapsıyor? İşte konu ile ilgili son gelişmeler...

Borç affı son dakika geldi mi? Hangi borçlar 1 yıl ertelenecek?

Borç affı son dakika geldi mi? Son zamanlarda yaşanan sıkıntıların önüne geçebilmek için adımlar atılıyor. Kapsamı diğer yapılandırmalardan daha geniş olacak paket ile kamuya ilişkin borçların gecikme faizi, gecikme zammı vb başlıklarında da indirime gidilmesi planlanıyor. Ancak bu oranların ne kadar olacağı henüz netleşmedi. Ayrıca taksitlerini düzenli ödeyecekler ile ilgili her türlü haciz işlemi de durdurulacak. Borçlarını düzenli ödeyen vatandaşların ödüllendirilmesi konusu da gündeme geldi. Onlara dönük bir jest yapılması konuşuluyor. Bu konu, düşünce aşamasında ve henüz karara bağlanmış değil. Peki trafik cezaları, KYK, SGK ve vergi primi borçları faizler ve cezalar hangi borçlar 1 yıl ertelendi? İşte son dakika haberleri ve tüm haberler sayfamızda..

BORÇLAR 1 YIL ERTELENECEK

AK Parti grubu, pandemi sürecinde yaşananlara dikkat çekip, "Şu ortamda borçlar yapılandırılıp taksitler hemen başlatılırsa, ödemelerde zorluk yaşanabilir. Bir yıl tüm borçlar ertelensin, daha sonra taksitler başlasın" dedi. Çalışmalar da 1 yıl erteleme üzerine yapılmaya başlandı. Ancak erteleme süresinin 6 ay ya da daha kısa bir süre olması da gündemde. Erteleme sonrası borçların uzun süreli taksitlere bölünmesi planlanıyor.

FAİZ VE CEZALARA İNDİRİM

Kapsamı diğer yapılandırmalardan daha geniş olacak paket ile kamuya ilişkin borçların gecikme faizi, gecikme zammı vb başlıklarında indirime gidilmesi planlanıyor. Ancak bu oranların ne kadar olacağı henüz netleşmedi. Ayrıca taksitlerini düzenli ödeyecekler ile ilgili her türlü haciz işlemi de durdurulacak.

Ayrıca borçlarını düzenli ödeyen vatandaşların ödüllendirilmesi konusu da gündeme geldi. Onlara dönük bir jest yapılması konuşuluyor.

HANGİ BORÇLAR 1 YIL ERTELENECEK?

- Trafik cezaları,

- Köprü geçiş borçları,

- Yükseköğrenim KYK kredi borçları,

- SGK ve vergi primi borçları

- Tarım kredi kooperatifi kredileri,

- Kamuda alacaklara ilişkin gecikme faizleri, cezalar ve her türlü zamlar.

BORÇLARINI DÜZENLİ ÖDEYENLER DE GÜNDEMDE

Borçlarını düzenli ödeyen vatandaşların ödüllendirilmesi konusu da gündeme geldi. Onlara dönük bir jest yapılması konuşuluyor. Bu konu, düşünce aşamasında ve henüz karara bağlanmış değil.

FAİZ VE CEZALAR DA İNDİRİLECEK

Kapsamı diğer yapılandırmalardan daha geniş olacak paket ile kamuya ilişkin borçların gecikme faizi, gecikme zammı vb başlıklarında da indirime gidilmesi planlanıyor.

Ancak bu oranların ne kadar olacağı henüz netleşmedi. Ayrıca taksitlerini düzenli ödeyecekler ile ilgili her türlü haciz işlemi de durdurulacak.