Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 23.09.2020 08:57
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 23.09.2020 09:05
ABONE OL

45 günde bir, 20 bin TL kazanıyor! Bunu yapın siz de kazanın! Biraz ilgilenmek gerekiyor!

100 metrekarelik alanda 70 bin TL yatırım yaparak mantar üretim tesisi kurdu. 45-50 günde 20 bin lira ciro elde eden Demiral, 'nce alım garantisi verilen kültür mantarlarının ilk hasadını aldı. Profesyonel olarak kültür mantarı yetiştirmeyi amaçlıyor iseniz, mutlaka bu işi profesyonel anlamda yapan ve hazır kurulum ile anahtar teslim mantar çiftliği hazırlayan profesyonel bir firma ile görüşmenizde fayda bulunmaktadır.

45 günde bir, 20 bin TL kazanıyor

45 günde bir, 20 bin TL kazanmak hayal değil. Bu anlamda Kültür mantarı, Türkiye'de bütün market ve pazarlarda gördüğümüz standart mantar türüdür. Mantar yetiştirmek istiyorum diyenlerin ilk durağı şüphesiz ki kültür mantarı yetiştiriciliğidir. Bolu Belediyesi, tarımsal projelerle halka yeni gelir kapıları açılması amacıyla Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) işbirliğinde kültür mantarı üretimi kursu açtı. Kursa katılıp tamamlayan Oğan Demiral, mantar üreticiliği yapmaya karar verdi. Demiral, Seyit Mahallesi'nde yaklaşık 100 metrekarelik alanda 70 bin TL yatırım yaparak mantar üretim tesisi kurdu. Demiral, Bolu Belediyesi'nce alım garantisi verilen kültür mantarlarının ilk hasadını aldı.

BELEDİYE, ÜRETTİĞİMİZİ TAMAMEN ALIYOR

Mantar üretim işi için 4 personel çalıştırdığını anlatan Oğan Demiral, "Bir senedir bu işi yapıyordum. Ancak bilinçli olarak yapmıyordum. Belediyemizin açmış olduğu kurs sayesinde bilinçli olarak üretim yapmaya başladım. Yaklaşık 10 ton kapasiteli bir işletme burası. 10 ton karşılığında 2 buçuk ton mantar alıyoruz. Satışı konusunda belediye yardımcı oluyor. Bu büyük bir rahatlık. Belediye ürettiğimizi tamamen alıyor. Bu şekilde bir anlaşma yaptık. 4 personel çalıştırıyoruz. Yevmiye usulü çalışıyorlar. Bir tane de sabit personelimiz var" dedi.

45-50 GÜNDE 20 BİN TL CİRO

100 metrekarelik alanda yaklaşık 70 bin TL masrafla 45-60 günde 20 bin TL ciro elde edildiğini anlatan Demiral, "Alan olarak 100 metrekare bir alan gerekiyor. 50-60 bin TL civarı bir masrafla bu işe girebilirsiniz. Yaklaşık 70 bin TL'lik masrafla 45-50 gün civarında bir 20 bin TL ciro sağlanabilir. Bu mantarın çıkımına göre değişebilir. Ortalama bir rakam vermek gerebilirse 50-60 günde 20 bin TL gibi bir ciro sağlanabilir" diye konuştu.

NET KAR 7-8 BİN TL

Bolu Belediyesi'nin yapılan masraflar konusunda üreticiye yardımcı olduğunu da anlatan Oğan Demiral, net karın ise 7-8 bin TL olduğunu belirterek, "Belediye, yapılan masrafın parasını peşin almıyor. Dönem sonlarında, hasat yaptıktan sonra alıyor. Vadeli bir şekilde aldığı için bu da bir avantaj sağlıyor. 20 bin TL'lik cirodan yaklaşık 7-8 bin TL net kar sağlanabilir. Her işte olduğu gibi bunun da zorlukları var. İlgilenmek gerekiyor. Yapılması gereken işler oluyor. İlgilenilmediği zaman üründe bozukluklar olabiliyor. İlaçlamayı doğru zamanda yapmak lazım. Ürünlerimiz çok hassas. Ben belediyemizin açmış olduğu kursa katıldım. Orada da bilinçlendik. Orada uygulamaları olarak öğrendik. Teorik ve pratik olarak mantar yetiştiriciliğini öğrendik" dedi.

Kültür Mantarı Nedir? Nasıl Yetiştirilir?

Kültür mantarı, Türkiye'de bütün market ve pazarlarda gördüğümüz standart mantar türüdür. Mantar yetiştirmek istiyorum diyenlerin ilk durağı şüphesiz ki kültür mantarı yetiştiriciliğidir. Çünkü bu mantar, diğerlerinden farklı olarak, işçilik gerektirmeyen ve verimli bir mantar türüdür. Kültür Mantarı yetiştiriciliği için ayrıca Tarım ve Kredi Kooperatifleri de destek vermektedir.

Kültür Mantarı Yetiştirme Tesisi Nasıl Kurulur?

Profesyonel olarak kültür mantarı yetiştirmeyi amaçlıyor iseniz, mutlaka bu işi profesyonel anlamda yapan ve hazır kurulum ile anahtar teslim mantar çiftliği hazırlayan profesyonel bir firma ile görüşmenizde fayda bulunmaktadır.

Tesisin yerleşim yerlerine mesafesi; Bağlı bulunduğunuz belediye ile görüşerek ruhsat konusunda bilgi alınız.

Tesisin bulunduğu bölgede elektrik ve su kaynağının olup olmadığı; Bir elektrik trafosu kurdurmak veya su çektirmek tahmin ettiğinizden çok daha maliyetlidir.

Tesisin yolunun ulaşıma müsait olması; Dağın başına bir tesis kurarsanız, her açıdan problem yaşarsınız.