Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Ekonomi
 • 23.09.2020 08:49
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 23.09.2020 08:49
ABONE OL

23 Eylül İstanbul, Ankara, İzmir akaryakıt litre fiyatları kaç TL? Benzin ve motorin fiyatları ne kadar oldu? İndirim...

Benzin fiyatları ne kadar olacak? İstanbul Ankara İzmir benzin fiyatları araç sahipleri tarafından sorgulanıyor. Benzin fiyatlarına indirim müjdesi geliyor. Koronavirüs salgınının normalleşme sürecinde 45 doların üstüne kadar tırmanan Brent petrolün varil fiyatının yeniden düşüş yaşayarak 41 dolar seviyesine kadar gerilemesinin ardından akaryakıt ürünlerine de indirim gündeme geldi. Sektör temsilcilerinin verdiği bilgiye göre bu gece yarısından itibaren benzinin litresinde 19 kuruşluk indirim bekleniyor. . İşte son dakika haberi ve detaylar takvim.com.tr'de

İndirim! Benzin ve motorin fiyatları ne kadar oldu?

Benzin fiyatları ne kadar olacak? Güncel benzin fiyatları İstanbul Ankara İzmir gibi illerde araç sahiplerinin merak konusu oldu. Piyasa uzmanlarından alınan bilgiye göre, benzin fiyatlarında indirim yolda! Petrol fiyatlarında yüzde 4'e yakın düşüşler sonrası iç piyasada kullanılan akaryakıt ürünleri için de indirim gündeme geldi. Sektör yetkililerinin verdiği bilgiye göre, bu gece yarısı itibarıyla benzinin litre fiyatında 19 kuruşluk bir indirim bekleniyor. Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. İşte son dakika haberi ve detaylar takvim.com.tr'de

PETROLÜN VARİLİ 41,39 DOLAR

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 41,39 dolardan işlem görüyor.

Dün 41,28 dolara kadar düşen Brent petrolün varil fiyatı, günü 41,44 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili, bugün saat 09.08 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,12 azalışla 41,39 dolardan işlem gördü. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 39,52 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatlarındaki düşüşte, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarındaki artış ve salgının ekonomide yarattığı belirsizlik, ABD'de salgınla mücadeleye yönelik hayata geçirilmesi planlanan teşvik paketine ilişkin beklentilerin yanıtsız kalması etkili oldu.

Politik risk ve petrol analisti Jose Chalhoub Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, güne düşük seviyelerden başlayan ham petrolün varil fiyatının 39 ila 41 dolar aralığında seyretmekte olduğunu belirtti.

Chalhoub, "Düşüşte, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in ülkenin petrol limanları ve tesisleri üzerindeki blokajı kaldırması, zaten talep açısından sıkıntılı günler geçiren petrol pazarında uzun vadede 1 milyon varillik bir fazla arza daha sebep olabileceği ihtimali etkili oldu." dedi.

   Ayrıca, Meksika Körfezi'ndeki üretimi tehdit eden kasırganın etkisini kaybetmesiyle enerji şirketlerinin, kısmen durdurdukları açık deniz petrol platformlarındaki üretimlerine geri dönmeye başlaması da petrol fiyatlarındaki düşüş eğilimini destekledi.

   Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 31,3 milyonu aşarken can kaybı 964 bini geçti. ABD, 6,8 milyonu aşan vaka sayısıyla ilk sırada yer alırken Hindistan 5,5 milyondan fazla vaka sayısıyla ikinci ve Brezilya ise yaklaşık 4,5 milyon vakayla üçüncü sırada geliyor.

   Brent petrolde teknik olarak 41,50 ile 41,68 dolar aralığının direnç, 41,21 ile 41,10 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

   Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

   Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

   Benzin ve motorin fiyatları nasıl belirleniyor?

   5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu ve ilgili düzenlemeler gereği akaryakıt bayileri, akaryakıt fiyatlarını belirleyici konumda değil. Pompa satış fiyatları dağıtım şirketleri tarafından belirleniyor ve tavan fiyat olarak bayilere bildiriliyor.

   Bayiler de istasyonlarında dağıtıcısı tarafından bildirilen fiyattan ürün satışını gerçekleştiriyor ve bu fiyat içinde oluşan marjdan kendi sözleşmeleri doğrultusunda paylarını alıyor. Nakliye maliyetlerine bağlı olarak fiyatlar küçük değişiklikler gösterebiliyor.