Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 14.08.2020 14:18
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 14.08.2020 14:30
ABONE OL

açıkladı: 48 ülke ile uçuş trafiğini sürdürüyor

Gelen son dakika haberine göre, Ulaştırma ve Karaismailoğlu, koronavirüs salgını tedbirleri çerçevesinde durdurulan uçuşları için 92 ülke ile yazışma trafiğinin tamamlandığını, itibariyle tarifeli ve tarifesiz olmak üzere 48 ülke ile uçuşların yapıldığını belirtti.

Bakan Karaismailoğlu açıkladı: Türkiye 48 ülke ile uçuş trafiğini sürdürüyor

"AĞUSTOS AYI İTİBARİYLE TARİFELİ VE TARİFESİZ OLMAK ÜZERE 48 ÜLKE İLE UÇUŞ TRAFİĞİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ"

Ulaştırma ve Karaismailoğlu, koronavirüs salgını tedbirleri çerçevesinde durdurulan uçuşları için 92 ülke ile yazışma trafiğinin tamamlandığını, itibariyle tarifeli ve tarifesiz olmak üzere 48 ülke ile uçuşların yapıldığını belirtti. ayrıca 20 haziranda başlatılan ancak koronavirüs vakaları nedeniyle 4 temmuzda askıya alınan uçuşlarının bugün transit olarak açılacağını ve 1 Eylülden itibaren de tamamı ile iki ülke arasındaki uçuşları başlatacaklarını kaydetti.

Koronavirüs ile mücadelede tedbirlerini maksimum seviyede alarak 1 Haziran'da iç hat uçuşlarını başlatan , dış hat uçuşlarının başlatılması için de 92 ülke nezdinde girişimlerini tamamladı. Bu süreçte Sağlık, Dışişleri, Kültür ve Turizm Bakanlıkları, ile yoğun iş birliği gerçekleştirdiklerini vurgulayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, uçuşlarda vatandaşların sağlığının ön planda tutulduğunu ve uyguladıkları tedbirlerin hayati öneme sahip olduğunu kaydetti.


-48 Ülke İle Hava Trafiği


, yoğun diplomasi trafiği sonrasında 13 Ağustos 2020 tarihi itibariyle Türkiye'nin normalleşme programı çerçevesinde belirli kısıtlamalara tabi ülkeler dâhil, tarifeli ve tarifesiz olmak üzere 48 ülke ile uçuş trafiğini sürdürdüklerini bildirdi.

Karaismailoğlu, ABD, Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Bangladeş, Belçika, Benin, Fildişi Sahilleri, Fransa, Kuveyt, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, , İrlanda, İsrail, Libya, Lübnan, Lüksemburg, Kuzey Makedonya, Moldova, Moritanya, Rusya, Senegal, Sırbistan, , , Bulgaristan, Cibuti, Çin, Danimarka, Endonezya, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada, Katar, KKTC, Kosova, Somali, Ukrayna, Ürdün, Yunanistan, Mısır, Polonya, Fas ve Cezayir'in tahliye, charter ve tarifeli uçuş seferlerini başlattıkları ülkeler olduğunu söyledi.


-Türkiye ve Kazakistan arasındaki havayolu köprüsü bugün transit olarak açılıyor

Bakan Karaismailoğlu, 20 Haziran'da başlatılan ancak koronavirüs vakaları nedeniyle 4 temmuzda askıya alınan Kazakistan uçuşlarına ilişkin olarak da, "İki ülke arasında yapılan görüşmeler sonrasında mutabakata vardık. Bugün transit uçuşlarımızı başlatıyoruz. 1 Eylül 2020 tarihinde de tamamı ile iki ülke arasındaki uçuşları başlatma kararı aldık." ifadelerini kullandı.

Ülkeler ile yapılan uçuş planlamalarında önemli olanın uçuşların emniyetli bir şekilde yapılması olduğuna dikkat çeken Karaismailoğlu, dünya ülkelerinin etkilendiği salgında Türkiye'nin süreci yönetmekteki başarısının dikkatle takip edildiğini belirtti. Karaismailoğlu, havalimanlarına 'uçulabilir sertifikası' uygulamasını başlatan, bu çalışma ile örnek teşkil eden Türkiye'nin tüm ulaşım modlarında salgına karşı aldığı tedbirler ile göz doldurduğunu belirtti. Bakan Karaismailoğlu, tedbiri elden bırakmadan sürecin kontrollü bir şekilde yeni normalleşmeyle sürdürüldüğünü de bildirirken, tüm vatandaşlara da maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak, dikkatli davranmaları çağrısında bulundu.