Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 06.07.2020 09:19
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 12.07.2020 16:44
ABONE OL

Milyonlarca emekliyi çok yakından ilgilendiriyor. Tek tek açıklıyorlar

Emeklilere maaş karşılığında ödenen lar için bankalar arası yarış hızlandı. Bankalar rakamları yükseltirken şimdi emekliler kendilerine verilen bu sözlerin tutulmasını istiyor. Bankalar promosyon miktarını 2 bin 500 liraya kadar çıkardı.

Emekliye promosyon ikramiye zammı kaç TL oldu?ÖDENEN RAKAMA BAKIN

Takvim'den Faruk Erdem'in yazısına göre bankalar özellikle rakamı yüksek göstermek için zor şartlar öne sürüyor. Ancak bu şartlar olmuş gibi rakamı açıklıyor. O yüzden bankaların öne sürdüğü şartları çok iyi incelemek gerekiyor. Bu şartları yerine getirip getiremeyeceğinizi hesapladıktan sonra kararınızı verebilirsiniz. Bu arada bir bankadan maaşınızı alıyor ve o bankadan da kredi çekmişseniz kredi ilişkiniz bitene kadar maaşınızı başka bankaya da taşıyamıyorsunuz. Bu yüzden bankalarla yapacağınız sözleşmelerde size imzalatılan kağıtları mutlaka iyi okuyun ve inceleyin. Reklamlarda anlatılanlara değil size ödeyecekleri net miktarı ve bunun karşılığında istediklerine bakıp karar verin.

Bankadan SGK'nın belirlediği taban promosyon miktarlarını almak için hiçbir şart gerekmiyor. Tek şart üç yıl maaş alma sözü. Bunun dışındaki 'Kredi kartı, emekli getirme, fatura talimatı, kredili mevduat hesabı' gibi şartlar ekstra ödemeler için geçerli.

BANKA SEÇMEK KOLAY

Bankaların sunduğu şartları inceledikten sonra seçim işini online olarak yapabiliyorsunuz. Bunun için e-devletten SGK uygulamasına girerek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Buradan hem bankanızı hem de maaşınızı almak istediğiniz şubeyi seçmeniz mümkün.


HANGİ BANKA KAÇ LİRA ÖDÜYOR?

AKBANK: 500, 625, 750 lira veriyor.

DENİZBANK: 675,850, 1.000 lira ödüyor. Emekli yakınını yönlendirenlere de her emekli için 100 lira veriyor.

FİBABANKA: 500, 625,750 lira ödüyor.


GARANTİ BBVA: 750, 875, 1.000 lira veriyor. Başvuruyu mobil uygulamadan ya da müşteri iletişim merkezinden yapanlara ek 200 liraya varan bonus imkanı var.

HALKBANK: 500, 625,750 lira ödüyor.

ING: 750 liraya varan promosyona ilaveten Turuncu Ekstra ile 750 lira harcama yapılan her ay için 50 lira nakit promosyon veriyor. Böylece 3 yıl için ek bin 800, toplamda ise 2 bin 550 liraya varan promosyon alınabiliyor.

EMEKLİ İKRAMİYELERİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Mayıs'taki Ramazan Bayramı'nın ikramiyesi, Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında erkene çekilerek Nisan'da verilmişti. Kurban Bayramı ise 31 Temmuz-3 Ağustos tarihlerine denk geliyor.

Bu doğrultuda emekliler, ödeme planında bir değişiklik yapılmazsa 27-30 Temmuz tarihleri arasında bu yılın ikinci bayram ikramiyesini alacak. Emeklilere biner lira, dul ve yetimlere hisseleri oranında ödeme yapılacak.