Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 04.07.2020 14:08
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 04.07.2020 14:08
ABONE OL

ne zaman yatacak? ? Kimler alabilir?

ne zaman yatacak? sorusu gündeme geldi. Ücretsiz izne ayrılan, kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan, işsizlik ödeneğinden faydalanamayan vatandaşlar ve yaşlılık aylığı alamayan kişilere ödenen ? Merakla beklenen açıklama geldi ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk nakdi ücret desteğinin ne zaman yatacağını açıkladı. İşte nakdi ücret desteğine dair merak edilen bilgiler!

Nakdi ücret desteği ne zaman yatacak? Nakdi ücret desteği ne kadar? Kimler alabilir?

Nakdi ücret desteği ne zaman yatacak? Çeşitli devlet ödeneklerinden faydalanamayan ve iş hayatında bulunan işçilere yönelik olarak ödenen nakdi ücret desteğinin ne zaman yatacağı merakla bekleniyor. Ödenekten faydalanan vatandaşlar nakdi ücret desteğinin ne zaman yatacağını araştırıyor. Peki nakdi ücret desteği kimler alabilir? Nakdi ücret desteği ne zaman yatacak? İşte yanıtı!

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NEDİR?

Koronavirüsün olumsuz etkilerinden biri de çalışanlara iş hayatına oldu. Çok sayıda çalışan bu süreçte iş kaybı yaşarken, bir kısım ise ücretsiz izne ayrılmak durumda kaldı. Bu nedenle vatandaşları maddi açıdan rahatlatmak için nakdi destek ücreti ödemeleri yapılıyor.

KİMLER NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ ALABİLİR?

Ücretsiz maaş desteği ücretsiz izne ayrılan, Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanamayan, 15 Mart'tan sonra iş akdi feshedilen ancak işsizlik ödeneğine hak kazanmamış olan ve yaşlılık aylığı almayan işçiler bu uygulamadan faydalanabiliyor.

Kısa çalışma ödeneğinde 450 gün prim ödeme ve son 60 gün çalışma şartı aranıyor. Ancak bu şartı karşılayamayan önemli bir kesim var. Bakan Selçuk karşılamama oranının yüzde 25 olduğunu açıkladı.

Nakdi ücret desteğinden 17 nisan 2020 tarihinde işveren tarafından ücretsiz izne çıkarılan ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan kişiler yararlanıyor. Bunun dışında 15 Mart tarihinden sonra işten çıkarılan ve işsizlik ödeneği alamayan işçiler de bu destekten faydalanabilecek.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NE KADAR?

Nakdi destek ücreti 39 lira üzerinden hesaplanıyor ve aylık bin 177 lira gelir desteği sağlıyor.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NE ZAMAN YATACAK?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ödemelerin 8-10 Temmuz arasında gerçekleştirileceğini duyurdu.