Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 01.07.2020 09:25
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 01.07.2020 09:25
ABONE OL

Koronavirüs dev şirketi vurdu! Binlerce kişi işsiz kalacak

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden olan , koronavirüs salgını nedeniyle yaşadığı mali sıkıntılar sebebiyle çoğu Avrupa'da olmak üzere önümüzdeki yıl yaklaşık 15 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Koronavirüs dev şirketi vurdu! Binlerce kişi işsiz kalacak

'tan yapılan açıklamada, Covid-19 öncesi seviyeye geri dönmenin 2023'ü ve muhtemelen 2025'i bulacağı belirtilerek bu aşamada şirketin ilave önlemler alması gerektiğine işaret edildi.

Plan çerçevesinde Fransa'da 5 bin, Almanya'da 5 bin 100, İngiltere'de bin 700, İspanya'da 900 ve Airbus'un diğer tesislerinden de bin 300 çalışanın işine son verileceği açıklandı. İşine son verilecek personel sayısının bu rakamların üzerinde olabileceği de belirtildi.

Havacılık şirketi, personelin sonbahardan başlamak üzere kademeli olarak azaltılacağını ve önceliğin gönüllü ayrılmak isteyenlerle erken emeklilik isteyenlere verileceğini kaydetti.

Şirket CEO'su Guillaume Faury yaptığı açıklamada, "Airbus, havacılık endüstrinin şimdiye kadar yaşadığı en büyük krizle karşı karşıya bulunuyor. Şu ana kadar aldığımız önlemler, küresel salgının ilk şokunun üstesinden gelmemizi sağladı. Şimdi de şirketin faaliyetlerini devam ettirebilmeyi ve krizden sağlıklı, küresel bir havacılık lideri olarak çıkabilmeyi sağlamalıyız" ifadelerini kullandı.

Ulaşım, geçen yıl aralık ayında Çin'de baş gösteren ve ardından tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınının en çok etkilediği sektörlerin biri konumunda.