Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 30.06.2020 09:48
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 30.06.2020 09:48
ABONE OL

Kıdem tazminatı (TES) son dakika yeni düzenleme! Yeni kıdem tazminatı girdi çıktı oyunu! nasıl yapılır?

Kıdem tazminatı nasıl olacak sorusunun yanıtı milyonlarca çalışan tarafından merakla araştırılıyordu. Başkan Erdoğan açıklamasında kıdem tazminatıyla ilgili "Amacımız işçilerin kıdem tazminatı hakkını, birilerinin insafına bırakmadan, kalıcı bir sisteme bağlamaktır." dedi. Hükümetin yakın zamanda ülke gündemine soktuğu kıdem tazminatı fonunda köklü değişikliler içeren (TES) ile ilgili bazı sendikaların itirazları sürerken, mevcut kıdem tazminatı sisteminin acı gerçekleri ortaya çıktı.. Yeni kıdemin en büyük hedeflerinden biri mevcuttaki girdi-çıktı oyununu bitirmek.. İşte son dakika haberi ve detaylar takvim.com.tr'de

Yeni kıdem tazminatı girdi çıktı oyunu! Kıdem tazminatı son dakika yeni düzenleme!

Kıdem tazminatı (TES) son dakika yeni düzenleme ve en son haberler milyonlar tarafından yakından takip ediliyor. Bu anlamda Başkan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde bir açılışta yaptığı konuşmada Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) ile ilgili önemli mesajlar verdi. Erdoğan, 'Amacımız, işçilerimizin kıdem tazminatı haklarını birilerinin insafına bırakmadan, kalıcı ve garantili bir sisteme bağlamaktır.' dedi. Erdoğan 'işveren sendikaları, işçi sendikaları gelin bir araya, bu konuyu kendi aranızda halledin.' çağrısı yaptı. Yeni kıdem ile ilgili bu son gelişme kenarda dururken, mevcut kıdem sistemin çarpıcı gerçekleri gün yüzüne çıktı. Yeni kıdemde 8 önemli başlığa tekrar göz atmakta fayda var.. Peki Kıdem tazminatı tavanı hesaplama nasıl yapılır? İşte son dakika haberi ve detaylar takvim.com.tr'de

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN KIDEM TAZMİNATI AÇIKLAMASI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, "İşverenlerin ve çalışanların sorunlarına köklü çözümler getirmeye çalışıyoruz. Kıdem tazminatı konusu da bunlardan biridir. Amacımız işçilerin kıdem tazminatı hakkını, birilerinin insafına bırakmadan, kalıcı bir sisteme bağlamaktır." şeklinde konuştu.

Başkan Erdoğan, "Her bir işçimizin kazanılmış hakkını korumak bu ülkenin Cumhurbaşkanı ve kendisi de işçilikten gelen bir ferdi olarak, en başta gelen görevimizdir. Amacımız işçilerimizin kıdem tazminatı haklarını birilerinin insafına bırakmadan kalıcı ve garantili bir sisteme bağlamaktır." dedi.

Erdoğan, "İşveren sendikaları, işçi sendikaları gelin bir araya bu konuyu kendi aranızda halledin." ifadelerini kullandı.

KIDEM TAZMİNATI NASIL HESAPLANIR?

Herhangi bir iş sözleşmesinin kıdem tazminatını gerektiren bir nedenle feshi durumunda, çalışılan her tam yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödenmektedir. Bir yıldan artan süreler de oranlanarak hesaplamaya dahil edilmektedir.

Kıdem tazminatı hesaplamaları sırasında işçiye ödenen ücretin yanı sıra, kendisine düzenli olarak sağlanan tüm para ve para ile ölçülebilen menfaatlerin (yol parası, yemek parası, düzenli olmak koşuluyla ikramiye ödemeleri vb.) brüt tutarları dikkate alınmaktadır. Her tam çalışma yılı için ödenen kıdem tazminatı tutarı, fesih tarihinde geçerli olan kıdem tazminatı tavanı ile sınırlandırılmıştır.

KIDEM TAZMİNATI HESAPLANIRKEN HANGİ ÜCRETLER DAHİL EDİLMEZ?

Yıllık izin ücreti, evlenme yardımı, hafta tatil ücreti, bayram harçlığı, hastalık yardımı, genel tatil ücreti, doğum yardımı, ölüm yardımı, izin harçlığı, jestiyon ödemeleri, teşvik ikramiyesi ve primleri, jübile ikramiyesi, seyahat primleri, devamlılık göstermeyen primler, fazla çalışma ücreti, iş arama yardımı, harcırah, bir defalık verilen ikramiyeler, iş elbisesi ve koruyucu malzeme bedelleri.

GİRDİ ÇIKTI OYUNU BİTECEK!

Çalışanların yüzde 66'sı mevcut sistemde kıdemini alamadıklarını vurguluyor. "Kırmızı çizgimiz" diyen sendikalara karşın üyesi bulunan işçilerin yüzde 76'sı kıdem tazminatında mevcut sistemin değişmesini istiyor.

Her iki çalışandan biri kendisi ve yakınlarının kıdem konusunda sorun yaşadığını ifade ediyor. Çalışma Genel Müdürlüğü'nün araştırmasına göre, yüzde 49'u işverenin kıdem ödememek için çalışanlarını belirli sürelerde girdi-çıktı yaptığını belirtiyor.

Kıdemde en büyük sorun sanayi sektöründe yaşanıyor. Kıdem tazminatını alamayan ya da eksik alanların yüzde 96'sından fazlası dava açmaktan kaçınıyor.

Çalışanların yüzde 42'si kıdem hakkının yanmaması için iyi koşullarda yeni iş tekliflerini kabul etmediğini belirtiyor. İşverenlerin de yüzde 77.6'sı mevcut sistemden şikayet ederken, yüzde 75'i tek seferde ve toptan ödemenin mali güçlüğe neden olduğunu ifade ediyor.

İŞKUR KIDEMİ SORDU

İŞKUR iş başvurusunda bulunanlara kıdem tazminatını sordu. Yüzde 78.6'sı işveren tarafından işten çıkarıldığını, yüzde 21.5'i istifa ettiğini, yüzde 57'si kıdem tazminatı alamadığını bildirdi.
İş arayan gençlerin çoğu mevcut kıdem sisteminden memnun olmadığını, yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu ifade ediyor. Yapılan araştırmalar kıdem tazminatı almakta sendikalı olmanın da işe yaramadığını gösteriyor.

Buna göre, sendikaya üye olan çalışanların yüzde 51.9'u kıdem tazminatlarını alamadı, yüzde 35.8'i kıdem tazminatının tamamını aldığı, yüzde 12'si ise bir kısmını aldığı görülüyor. Çalışanlar kıdem tazminatı hakkı yanacağı korkusuyla yeni iş tekliflerini de değerlendiremiyor. Araştırmaya göre, çalışanların yüzde 42'sinden fazlası kıdemini kaybetmemek için yeni iş tekliflerini kabul etmediğini belirtiyor.

'Kıdeminin yanacağı korkusuyla yeni iş tekliflerini de değerlendiremiyor'

Buna göre, sendikaya üye olan çalışanların yüzde 51.9'u kıdem tazminatlarını alamadı, yüzde 35.8'i kıdem tazminatının tamamını aldığı, yüzde 12'si ise bir kısmını aldığı görülüyor. Çalışanlar kıdem tazminatı hakkı yanacağı korkusuyla yeni iş tekliflerini de değerlendiremiyor. Araştırmaya göre, çalışanların yüzde 42'sinden fazlası kıdemini kaybetmemek için yeni iş tekliflerini kabul etmediğini belirtiyor.

KIDEMDE ÖNEMLİ BAŞLIKLAR

İşsizlik Fonu devam edecek, şirket iflas etse de kıdem yanmayacak, yeni iş bulan hesabı taşıyacak, geriye dönük haklar korunacak.

Düşük kıdem önlenecek, bir yıla bir ayda azalma değil artış olacak, patronun maliyeti düşecek, istifada haklı neden aranmayacak. Çalışan bir gün bile çalışmış olsa bireysel fon hesabındaki hakkı saklı olacak. İşveren tarafından işten çıkarılmış olsa bir günlük çalışması karşılığı TES katkısı hesabında duracak.

Tamamlayıcı emeklilik yaşı 60 olarak belirlendi fakat emekli olmak için herhangi bir süre şartı bulunmuyor. Çalışan adına ödenen katkılar kişinin bireysel fon hesabında yer aldığı için her çalışan emeklilik yaşını doldurduğunda hesabındaki birikime hak kazanmış olacak. Başka bir deyişle 5 yıl çalışana da 30 yıl çalışana da 60 yaşını doldurduğunda bireysel fon hesabındaki birikim kapsamında ödeme yapılacak.