Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 25.05.2020 09:34
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 25.05.2020 09:34
ABONE OL

25 Mayıs bugün ? ? ?

Bugün ? 25 Mayıs ? ? Haftanın ilk gününde bankaların çalışıp çalışmadığı merak ediliyor. Ramazan Bayramı tüm heyecanı ve coşkusuyla birlikte idrak edilmeye başlandı. Bayram kutlamaları sürerken, sorusuna yanıt aranıyor. İşte yanıtı!

25 Mayıs bugün bankalar açık mı? EFT yapılır mı? Bankalar çalışıyor mu?

Bankalar çalışıyor mu? 25 Mayıs bugün bankalar açık mı? EFT yapılır mı? Bankalardan para alma veya gönderme işlemi yapmak isteyen vatandaşlar, bankaların çalışıp çalışmadığını merak ediyor. Bilindiği üzere sokağa çıkma yasağında bankaların çalışmaları da yeniden düzenleniyor. Bu hafta Ramazan Bayramı'da 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

BANKALAR AÇIK MI?

Ramazan Bayramı resmi tatil olarak kabul edildiğinde bu tatillerde bankalar çalışmıyor.

RESMİ TATİLLERDE EFT YAPILIR MI?

Resmi tatil ve sokağa çıkma yasağından dolayı bankaların kapalı olması EFT işlemi yapmak isteyenleri ilgiyle takip ettiği konular arasında yer alıyor. Türkiye'de E.F.T. sistemi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (T.C.M.B). tarafınca işletilmekte olan bir sistem olup, sistem çerçevesi T.C. Bankalar Kanunu tarafından düzenlenmektedir.

Gün içi işlemler 08.30 - 17.30 arasında gerçekleştirilebilmekte olup, sistem ile ilgili sorumluluk T.C.M.B.'na aittir. Dolayısıyla bayram tatili olması, EFT işlemlerinin hesaba geçmesine mani olacaktır. EFT işlemleri tatilden sonraki ilk iş gününde hesaba geçecektir.

EFT NEDİR?

Açılımı Elektronik Fon Transferi olan EFT, farklı bankalar arasında gerçekleştirilen transfer işlemlerinde kullanılır. Bir örnekle açıklamak gerekirse X bankasında bulunan hesabınızdan Y bankasında bulunan bir hesaba para aktarımı yapmak istiyorsunuz. Bu durumda işlemleri EFT ile gerçekleştirmeniz gerekiyor.

EFT ile gerçekleştirilen işlemlerde yalnızca belirli saatler arasında mümkün olur. EFT transferi saatleri bankaların prosedürleri ve çalışma sistemlerine göre değişiklik gösterir. Fakat genel olarak EFT işlemleri sabah 08:00'da başlar, banka mesailerinin sona erdiği 17:30 gibi son bulur.

EFT VE HAVALE ARASINDAKİ FARK

EFT ve havale arasındaki temel fark birinde hesapların aynı bankada olması gerekirken diğerinden böyle bir zorunluluk olmaması. Havale işlemlerinde para aktarımı aynı bankada olduğu için herhangi bir şekilde ücret ödemesi yapılmaz. Fakat EFT işlemlerinde belirli bir tutarda ücret ödemek gerekebilir. EFT işlemleri için ödenen ücret bankadan bankaya ve işlemin yapıldığı saate göre farklılık gösterir.

Bir diğer fark ise işlem saatlerinde. Havale işlemleri 7 gün 24 saat boyunca yapılabilir. EFT işlemlerinin ise yalnızca banka mesai saatleri arasında gerçekleştirilmesi mümkündür.