Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 22.05.2020 23:16
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.05.2020 23:16
ABONE OL

Bim-Şok-A101 saat kaçta açılıp kaçta kapanacak? 22-23-24-25-26 Bim-Şok-A101 ve açık mı?

A101, BİM, ŞOK, 4 gün kapalı mı olacak? Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre 22-23-24-25-26 tarihlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Marketlerin ise ne zaman açık zaman kapalı olacağı ve hangi saatler arasında açık olacak duyuruldu. İşte detaylar... Şok ve A101 marketler henüz bir açıklama yapmadılar . Ancak önümüzdeki saatlerde iki marketten de sokağa çıkma kısıtlaması günleri kararı gelmesi bekleniyor. Edinilen bilgilere göre Şok ile A101 marketlerin de Bim gibi bugün 23.00 'a kadar açık kalması ve yarın 10-17 saatleri arası hizmet vermesi bekleniyor. Ayrıca genelgeye göre, 23 Mayıs Cumartesi günü market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 arasında faaliyet gösterebilecek.

22-23-24-25-26 Mayıs Bim-Şok-A101 ve Migros açık mı?

A101, BİM, ŞOK, Migros 22-23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde açık olacak mı? Geride bıraktığımız 5 hafta sonu için sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Bu süreçte önümüzdeki hafta sonu da sokağa çıkma yasağı ilan edilecek mi merak konusu oldu. Herkesin merakla beklediği haber Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Peki bu hafta sonu A101, BİM, ŞOK, Migros açık olacak mı? Marketler 4 gün kapalı mı olacak? işte merak edilen soruların cevapları. BİM market tarafından "Müşterilerimizin dikkatine." notuyla yapılan paylaşımda market açılış kapanış ve sokağa çıkma kısıtlaması günlerinde mesai saatleri ile ilgili açıklama yapıldı.

BİM MARKET

Bim'den "Müşterilerimizin dikkatine." notuyla yapılan paylaşımda market açılış kapanış ve sokağa çıkma kısıtlaması günlerinde mesai saatleri ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

ŞOK VE A101

Şok ve A101 marketler henüz bir açıklama yapmadılar . Ancak önümüzdeki saatlerde iki marketten de sokağa çıkma kısıtlaması günleri kararı gelmesi bekleniyor. Edinilen bilgilere göre Şok ile A101 marketlerin de Bim gibi bugün 23.00 'a kadar açık kalması ve yarın 10-17 saatleri arası hizmet vermesi bekleniyor.

BAKKAL, KASAP, FIRIN AÇIK MI?

Genelgeye göre, 23 Mayıs Cumartesi günü market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 arasında faaliyet gösterebilecek. Genelgeye göre, 4 günlük kısıtlama öncesi 21 ve 22 Mayıs'ta market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 23.00'e kadar faaliyetlerine devam edecek.

PAZARTESİ VE SALI NERELER AÇIK OLACAK?

Kısıtlamanın olduğu pazar, pazartesi ve salı günü market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ile online satış yapan yerler kapalı olacak. Kısıtlamanın olduğu günler, ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile ekmek satan bayiler ve tatlıcılar açık olacak.

KABİR ZİYARETLERİ SERBEST Mİ?

Bayramın birinci günü, şehit yakınları ve refakatçileri kabir ziyareti yapabilecek. Talep halinde ulaşımları valilik ve kaymakamlıklarca sağlanacak. Gül, çay, meyve, hububat, kesme çiçek gibi bitkisel ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlaması, hasadı, pazarlama nakliyesinde çalışanlar kısıtlamadan muaf tutulacak.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KİMLERİ KAPSAMIYOR?

a- Bu genelgenin (2) numaralı başlığında yer alan "Açık Olacak İşyeri, İşletme ve Kurumlarda" yönetici, görevli veya çalışanları,

b- TBMM çalışanları,

c- Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar,

d- Acil çağrı merkezler çalışanları,

e- Birinci derece yakınlarının cenaze defin işlemlerini gerçekleştirecek ve katılacak olanlar,

f- Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken tedarik sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar,

g- Ürün ve/veya malzemelerin naklinde lojistiğinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar,

h- Gazete, radyo ve televizyon kuruluşlarında görevli olanlar,

i- Yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları,

j- PTT, kargo ve su dağıtım şirketi çalışanları,

k- Demirçelik ve cam sektörü vb. sektörlerde faaliyet yürüten işyerlerinin, fırın, soğuk hava depoları gibi çalışması zorunlu bulunan

l- Bozulma riski bulunan tarım ve hayvancılık ürünlerinin hasatında çalışacaklar,

m- Fırınlarda üretilen ekmeğin dağıtımında görevli olan araçlar ve çalışanlar,

n- Kızılay koordinesinde kan ve plazma bağışı için randevusu olanlar,

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NEDİR?

Sokağa çıkma yasağı devletler tarafından olağanüstü durumlarda vatandaşların sokağa çıkma özgürlüklerinin kısmen veya belirli süre içerisinde tamamen ellerinden alınmasıdır. Bu kararın devlet tarafından verilebilmesi için öncelikle olağanüstü bir hal olması ve devletin bu yönde çalışmalarını aktarması gerekir. Sokağa çıkma yasağı kararı iki durumda alınabilir. Birincisi olağanüstü hal şartlarıdır. İkincisi ise Temel Hak ve Hürriyetlerin kısıtlanması durumlarıdır.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI NE KADAR?

Sokağa çıkma yasağını ihlal eden vatandaşlar 3.600 TL para cezasına çarptırılacak.