Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 08.04.2020 16:44
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 08.04.2020 16:44
ABONE OL

8 Nisan yatan iller e-Devlet ve SMS sorgulama! Bakım maaşı sorgulama nasıl yapılır?

8 Nisan yatan iller hakkındaki araştırmalar yoğunluk kazandı. Evde bakım maaşı alan vatandaşlar aylıkların hangi illerde yatırıldığına dair araştırmalarını hızlandırdı. Nisan ayının ortalarına geldiğimiz şu günlerde evde bakım maaşı alan yüz binlerce kişi aylıkları hangi illerde yatırıldığı konusunda araştırma yapıyor. Sorgulama işlemi ise e-Devlet üzerinden ya da SMS ile rahatlıkla yapılıyor. Peki, SMS ve e-Devlet ile bakım aylığı sorgulama nasıl yapılır? İşte detaylar...

8 Nisan evde bakım maaşı yatan iller hangileri?

8 Nisan evde bakım maaşı yatan iller sorgulama işlemi hakkında detaylar araştırılıyor. Bilindiği üzere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bakım aylıkları her ay belirlenen tarihler aralığında evde bakım maaşları hesaplarda oluyor. Bu kapsamda bakım aylığı alan yüz binlerce vatandaş konu hakkında araştırmalarına devam ediyor.

EVDE BAKIM AYLIĞI SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Evde Bakım aylığı ödemelerinin hesabınıza yatıp yatmadığını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazın ve tıklayın. Açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

EVDE BAKIM PARASI SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ

SMS İLE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Maaşlarınızı Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747'e SMS atarak sorgulayabilirsiniz. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir. Ziraat Bankası sms kodu ile her ay bakiyenizi takip edebilirsiniz.

EVDE BAKIM AYLIĞI NASIL TAKİP EDİLİR?

Engelli aylığından yararlanmak isteyen kişiler Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nden aldıkları sevk ile sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere gidiyorlar. Raporda belirlenen engellilik oranı sonrası muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor ve engellilik oranına göre belirlenen evde bakım aylığı bağlanıyor.

EVDE BAKIM MAAŞI NEDİR?

Evde bakım maaşı, bakıma muhtaç olduğu gerekli belgelerde kanıtlanmış hastalara bakan kişilere devlet tarafından verilen hasta bakım parasıdır. Bakıma muhtaç olduğu gerekli belgelerde kanıtlanmış hastalara bakan kişilere verilir.

Tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3'ünden az olan bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen aylığa evde bakım aylığı denir.