Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 31.03.2020 18:27
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 31.03.2020 18:27
ABONE OL

ne doktoru? Sağlık Bakanı , nereli?

ne doktoru? Sağlık Bakanı nereli sorusuna vatandaşlar yanıt arıyor. Koronavirüsle mücadele sürecinde, hem aldığı kararlar hem de şeffaflık ilkesiyle kamuoyundan büyük takdir toplayan Fahrettin Koca kimdir sorusuna yanıt aranıyor. 2018 yılında Sağlık Bakanı olarak atanan Koca, aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcısı, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneği'nin Başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanı’dır.

Fahrettin Koca ne doktoru? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kimdir, nereli?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kimdir, nereli? Fahrettin Koca ne doktoru? Koronavirüsle mücadele sürerken, her geçen gün yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Bilim Kurulu görüşleri doğrultusunda sürece liderlik eden Fahrettin Koca kimdir sorusuna yanıt aranmaya başlandı. Bu süreçte yaptığı açıklamalar ve aldığı önlemlerle her kesimden takdir toplayan Fahrettin Koca kimdir nereli? Fahrettin Koca ne doktoru? İşte Koca'nın hayatı hakkında merak edilenler…

FAHRETTİN KOCA KİMDİR?

Fahrettin Koca İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ihtisası yapmıştır. Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfı, Medipol Hastanesi ve İstanbul Medipol Üniversitesi'nin kurucusudur. Türkiye Cumhuriyeti'nin 59. Sağlık Bakanı'dır.

Dr. Fahrettin Koca, 2 Ocak 1965'te Konya'nın Kulu ilçesine bağlı Ömeranlı mahallesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Konya'da, liseyi Bursa Erkek Lisesi'nde bitirdi. İstanbul Tıp Fakültesi'ni 1988'de tamamlayarak tıp doktoru unvanını aldı.

İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda tamamlayarak 1995'te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu. Çeşitli sağlık kurumlarında hekimlik ve medikal direktörlük görevlerinde bulundu.

Kurucu başkanı olduğu Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı (TESA) tarafından 2009 yılında kurulan İstanbul Medipol Üniversitesi'nin Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürüttü. Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) üyelikleri bulunmaktadır.

Aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcısı, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneği'nin Başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanı'dır.

2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu ile kabul edilen değişiklikler neticesinde Türkiye Cumhuriyeti Anayasası gereği yapılan 2018 Türkiye genel seçimleri sonrasında tarihinde ilk kez tamamı TBMM üyesi olmayan kişilerden oluşan Bakanlar Kurulu'na, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık Bakanı olarak atanmıştır. 10 Temmuz 2018 günü yemin ederek göreve başlamıştır.