Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 26.03.2020 11:12
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 26.03.2020 11:12
ABONE OL

32 bin personel alımı kadroları ve tarihi! İşte şartsız mülakatsız alımı şartları

, önceki gün 32 bin sağlık personeli alınacağını duyurmuştu. Binlerce kişi sevince boğulurken adaylar 32 bin sağlık personeli alımı ne zaman? sorusuna cevap aramaya başladı. Öte yandan üzerinden 460 personel alımı yapılacak. Peki, 32 bin sağlık personeli alımı ne zaman? İŞKUR sağlık personeli başvuru şartları neler? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 32 bin personel alımında kadrolar için bir kısmi açıklama yaptı. İşte 32 bin personel alımı tarihi ve kadrolar hakkında son bilgiler.

32 bin personel alımı kadroları ve tarihi hakkında flaş açıklama

On binlerce kişinin gözü gelecek olan açıklamada. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 32 bin sağlık personeli alınacağını duyurmuştu. Ancak başvurular için net bir tarih vermedi. Başvuruların 2 hafta içinde başlaması bekleniyor. Sağlık Profesyonelleri: Hemşire, ebe, tekniker, teknisyen, fizyoterapist, sosyal çalışmacı, psikolog, diyetisyen gibi kadrolarda çalışan personellere sağlık profesyonelleri denir. Bakan Koca'nın 32 bin personel alımı açıklaması yıl sonuna kadar yapılacak alımları kapsamaktadır. 32 bin personel alımı yıl sonuna kadar yapılacak. Bu haber sonrası ayrıntılar merak edilmeye başlarken 32 bin sağlık personeli alımı ne zaman? Sorusu gündem oldu.

32 BİN SAĞLIK PERSONEL ALIMI NE ZAMAN?

23 Mart Pazartesi günü Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 32 bin sağlık personeli alınacağını duyurdu fakat başvurular için net bir tarih vermedi. Başvuruların 2 hafta içinde başlaması bekleniyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan duyuru şu şekilde:

"Koronavirüs salgını ile mücadele ettiğimiz bugünlerde sağlık ordumuzu güçlendiriyoruz.

Bakanlığımız taşra teşkilatı hizmet birimlerinde istihdam edilmek üzere, KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 18 bin sözleşmeli sağlık personeli alıyoruz.

11.000'i Hemşire, 1.600'ü Ebe ve 4.687'si Sağlık Teknisyeni/Sağlık Teknikeri olmak üzere Psikolog, Sosyal Çalışmacı, Biyolog, Odyolog, Çocuk Gelişimcisi, Diyetisyen, Fizyoterapist, İş ve Uğraşı Terapisti, Dil ve Konuşma Terapisti, Perfüzyonist ve Sağlık Fizikçisi unvanlarında sağlık meslek mensubu alıyoruz.

Tercih Kılavuzu, ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden yayınlandıktan sonra adaylarımız tercihlerini 26 Mart– 1 Nisan 2020 tarihleri arasında yapabilecek.

Duyurular için Bakanlığımızın Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve ÖSYM internet adresini takip ediniz.

Ayrıca, temizlik hizmetleri, koruma ve güvenlik hizmetleri ve klinik destek elemanı olarak diğer hizmetlerde görev yapmak üzere toplam 14.000 sürekli işçi istihdamı yapılacaktır.

Başvurular, 26 Mart– 30 Mart 2020 tarihleri arasında Türkiye İş Kurumu'nun internet sitesi üzerinden yapılacak.

Bu atamaların, salgınla daha etkili mücadele etmemize ve vatandaşlarımıza daha nitelikli sağlık hizmeti sunulmasında önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum.

Hayırlı olsun."

HANGİ KADROLARA ALIM OLACAK?

Sağlık Profesyonelleri: Hemşire, ebe, tekniker, teknisyen, fizyoterapist, sosyal çalışmacı, psikolog, diyetisyen gibi kadrolarda çalışan personellere sağlık profesyonelleri denir. Bakan Koca'nın 32 bin personel alımı açıklaması yıl sonuna kadar yapılacak alımları kapsamaktadır. 32 bin personel alımı yıl sonuna kadar yapılacak.

32 BİN PERSONEL İLK ALIM TARİHİ

32 bin personel alımında ilk alım tarihi hakkında konuşan Bakan Koca, "Kadromuza 32 bin personel dahil ediyoruz. Alımları önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde almak için gayret edeceğiz. Üniversitelerden sağlık bakanlığına geçişe bu dönemde izin vermeyeceğiz. Özel sektörden istifa edenleri de bakanlığa almayacağımızı bildirelim. Bu dönemi lütfen kimse sahadan çekilerek bir mücadele ortamına çevirmesin. Sağlık Personelinin ne kadar gayretle çalıştığını biliyoruz." dedi.

Bakan Koca, Hazine ve Maliye Bakanlığı 'ndan talebin geçtiğini söyledi. Buna göre bakacak olursak önümüzdeki 1-2 hafta içinde ÖSYM 'nin tercih kılavuzunu yayımlaması ve atamaların SÖYM üzerinden KPSS puanı ile mülakatsız yapılması bekleniyor.

460 SAĞLIK PERSONELİ ALINACAK

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından KPSS şartsız 460 kişilik personel alımı için başvurular başladı. Adaylar mezuniyet durumlarına göre 7 farklı branşa başvuru yapabilecek.

ACİL TIP TEKNİSYENİ

HASTA VE YAŞLI BAKIM ELEMANI

ADLİ TIP TEKNİKERİ / OTOPSİ YARDIMCILIĞI

İŞ YERİ HEMŞİRESİ

EBE

HASTA KABUL - KAYIT GÖREVLİSİ

İŞKUR Kayıt Süresi Ne Kadar Geçerlidir? Vatandaşların Kayıt Yenilemesi Gerekir Mi?

Kayıtların aktif olarak işlemde kalma süresi, son işlem tarihinden itibaren on iki aydır. Kayıtları işlemden kaldırılan iş arayanlar internet üzerinden Kurum portalına giriş yaparak "İş Arama/Kayıt Durumu" menüsünden kaydını aktif duruma getirebilirler veya İŞKUR İl Müdürlüğüne/Hizmet Merkezine şahsen, telefon, faks, e-mail vb. iletişim araçlarıyla müracaat etmeleri halinde kayıtları yetkili Kurum personelince müracaat tarihinden itibaren aktif duruma getirilir. Aktif olarak işlemde kalma süresi içinde işlem görmeyen veya diğer nedenlerle pasif duruma alınan kayıtlar, iş arayan tarafından güncelleninceye kadar aktif olarak değerlendirilmeyecektir.

İŞKUR İş İlanlarına Nasıl Bakılır?

Çeşitli branşlarda görevlendirilmek üzere her sektöre uygun olarak İŞKUR sisteminde iş ilanı yayınlanır. İŞKUR'un resmi web sitesinde düzenli aralıklarla yayınlanan ilanları, sistemde aktif kaydı bulunan her vatandaş görüntüleyebilir. Aşağıda verilen bağlantıya tıklayarak İŞKUR'un iş ilan sayfasına ulaşabilirsiniz.
Açılan ekranda iş ilanlarına bakabilmek için ilk adımda iş arayan ya da iş veren olma durumunun belirtilmesi gerekir. Sonrasında aranılan özel bir pozisyon, nitelik, meslek, beceri veya firma adı varsa o yazılmalıdır. Eğer genel geçer bütün ilanları görüntülemek istiyorsanız; bu kısmı boş bırakabilirsiniz. Sonrasında aynı sayfa üzerindeki çalışma yeri, ülke, il, ilçe, ilan no, ilan tarihi, meslek, öğrenim durumu, iş yeri türü, engel durumu, vardiya seçenekleri, iş yeri ünvanı gibi bilgiler girilerek "ara" sekmesine basmalısınız. Herhangi özel aradığınız bir ilan, iş yeri yoksa; ilan no, ilan tarihi ve iş yeri ünvanı sekmelerini boş bırakabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığının Tarihçesi

Selçuklu-Osmanlı tıp geleneğinde süreklilik yanında, sağlık hizmetlerinin organizasyonunda da bir kültür birliğinin varlığı söz konusudur. Cumhuriyetimizin kuruluşu ile birlikte bu yapı geliştirilirken, bütün kurumları ile devlet örgütlenmesi ve hizmet politikalarının oluşturulmasında daha çok batıya dönük bir yol izlenmiştir. Sağlık politikaları bu süreçte, dünyadaki eğilimlerden bağımsız kalamayarak, temel tercih değişiklikleri göstermiştir.

1920-1923 Yılları Arası Sağlık Politikaları

Sağlık Bakanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışını takiben 3 Mayıs 1920 tarihinde 3 sayılı kanun ile kurulmuştur. İlk Sağlık Bakanı Dr. Adnan Adıvar'dır. Bu dönem sağlıkla ilgili düzenli bir kayıt fırsatı olmamış, daha çok savaş yaralarının sarılmasına ve mevzuat geliştirmeye odaklanılmıştır.

1923-1946 Yılları Arası Sağlık Politikaları

Cumhuriyetin ilanı sonrası Sağlık Bakanı olan Dr. Refik Saydam 1937 yılına kadar süren bakanlığı süresince, ülkemizin sağlık hizmetlerinin kuruluşunda ve gelişmesinde büyük katkılar sağlamıştır. 1923 yılında, ülkemizde sağlık hizmetleri hükümet, belediye ve karantina tabiplikleri, küçük sıhhiye memurlukları, 86 adet yataklı tedavi kurumu, 6.437 hasta yatağı, 554 hekim, 69 eczacı, 4 hemşire, 560 sağlık memuru ve 136 ebe ile veriliyordu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.