Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 22.02.2020 Gazete
ABONE OL

Ücret oyununa Yargıtay engeli

Takvim Gazetesi yazarı Avukat Feride Hilal İmal bugün köşesinde kaleme aldığı yazıda yine okuyucularımızdan gelen soruları yanıtladı. İşte İmal'e sorulan sorular ve yanıtları...

Ücret oyununa Yargıtay engeli
14 yıldır bir işyerinde şef olarak çalışıyorum. İşverenim maaşımı hep asgariden gösterdi. Asgari ücretten fazla aldığımı nasıl ispat edebilirim?
Eskiye nazaran bir miktar azalmış olsa da maalesef halen işçilerin maaşlarını SGK'ya gerçek maaşı üzerinden değil de asgari ücretten bildirme alışkanlığı devam etmektedir. Bu husus yasal değildir ve cezası oldukça ağırdır. Gerçek ücret üzerinden bildirilmeyen her işçi, ileride hak kazanacağı emekli maaşından iş göremezlik durumunda alacağı geçici iş göremezlik ödeneğine, kıdem ve ihbar tazminatlarından tutun işsizlik ödeneğine kadar birçok haktan çok daha az yararlanacaktır. Yargıtay çok önemli bir karar vermiştir. Konuyla ilgili bir kararında Yargıtay, "SGK kayıtlarına itibar edilerek davacının asgari ücretle çalıştığı kabul edilmiş ise de işyerinde pres operatörü olarak çalışan davacı 6.5 yılı aşkın kıdeme sahiptir. Vasıflı işçi durumunda olan ve uzun süre kıdeme sahip bir işçinin bu ücretle çalıştığının kabulü hayatın olağan akışına aykırıdır. Bu nedenle emsal ücret araştırması yapılıp sonucuna göre karar verilmesi gerekir" demiştir. Böylece sizin de emsal çalışanlar bakımından maaşınız belirlenebilecektir.

SİZ SORUN YAZARIMIZ CEVAPLASIN / FERİDE HİLAL İMAL