Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 30.01.2020 09:19
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 13.02.2020 13:36
ABONE OL

2020 yılı ilave tediye miktarı yattı mı, kaç TL?

Kadroya geçen taşeron işçiler ile kamu işçilerine 13 günlük si 31 Ocak'ta yapılacak. Tarih önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanlığı Kararı ile belli olacak. Peki taşeron işçiye ve yapılacak mı? İşte detaylar takvim.com.tr'de. İlave tediye, devlet memurları kanununda bulunan bir ikramiye ve çalışan personele, ücret sistemine bakılmaksızın her yıl için bir aylık ikramiye veriliyor.

Taşeron işçi ve kamu işçileri ek ödeme enflasyon farkı zammı...

Cumhurbaşkanı kararına göre; bu ikramiyenin birinci yarısı 31 Ocak'ta, diğer yarısı 22 Mayıs'ta ödenecek. Bu işçilerden maden işletmelerinde özellikle yeraltı işlerinde çalışanlara bu yıl ayrıca yapılacak ilave tediyenin tamamının ise 23 Aralık'ta yapılmasına karar verildi.
Ek ödeme ve ikramiye anlamına gelen tediye, dört eşit takside bölünüp ödeniyor. Peki 4/D'li kadroya geçen taşeron işçi ve kamu işçileri ek ödeme enflasyon farkı zammı var mı? İşte detaylar takvim.com.tr'de.

DETAYLAR İÇİN BİR SONRAKİ SAYFAYA TIKLAYINIZ

TEDİYE ÖDEMELERİ NE ZAMAN YATIRILACAK?

26 günlük ilave tediyenin (ikramiye) ödeme takvimi belli oldu. Cumhurbaşkanı kararına göre; bu ikramiyenin birinci yarısı 31 Ocak'ta, diğer yarısı 22 Mayıs'ta ödenecek. Bu işçilerden maden işletmelerinde özellikle yeraltı işlerinde çalışanlara bu yıl ayrıca yapılacak ilave tediyenin tamamının ise 23 Aralık'ta yapılmasına karar verildi.

İşçilere her yıl 52 gün üzerinden ikramiye veriliyor. 26 günlük tutar yılın ilk yarısında verilirken, yılın ikinci yarısında Cumhurbaşkanı kararıyla 26 günlük ödeme daha yapılıyor. İkramiye brüt ücretten hesaplanıyor ve bundan prim ile gelir ve damga vergisi kesintisi oluyor.

Bu yıl asgari ücretle çalışan işçi 52 gün üzerinden net 3 bin 646 lira alacak. 13 günlük tutarı yani 911,73 lirası bu ay yatırılacak.

İKİNCİ TAKSİT 22 MAYIS'TA

26 günlük ikramiyenin kalan yarısı 22 Mayıs'ta ödenecek. Ayrıca yılın ikinci 6 aylık döneminde Cumhurbaşkanı kararıyla bir 26 günlük daha ikramiye ödemesi yapılacak. Bu karar ile ödeme tarihleri belli olacak.

2020 YILINDA 52 GÜNLÜK ÖDEME

2020 senesine kadroya geçen taşeron işçiler ile kamu işçilerine 52 günlük ilave tediye ödemesi yapılacak. 13 er günlük taksitler şeklinde 4 taksit olarak yapılacak ilave tediye ödemesinde rakamlar belli oldu.

TAŞERON İŞÇİ SON DAKİKA ZAM VE KADRO HABERLERİ

İŞÇİLER NE KADAR İLAVE TEDİYE ÖDEMESİ ALACAK?

2020 yılı asgari ücret zammının açıklanmasının ardından taşeron, taşerondan kadroya geçen işçilerin maaş zamları da belli oldu. Maaşı asgari ücretin altında kalan işçilerin maaşı asgari ücrete eşitlendi ve yüzde 4 'lük TİS zammı uygulandı.

Diğer işçilerin maaşlarına da yüzde 4 TİS zammı uygulandı. Yeni maaşlara göre ilave tediye ödemesi şu şekilde;

Brüt ücret İlave tediye

2.943 TL 913 TL (Asgari ücret)

3.060 TL 940 TL (Asgari ücret + Yüzde 4 TİS zammı)

3.500 TL 1.084 TL

4.000 TL 1.239 TL

4.500 TL 1.394 TL

5.000 TL 1.548 TL

BELEDİYE İŞÇİLERİNE YOK

Taşerondan kadroya geçen belediye şirket işçilerine ise ilave tediye ödemesi yapılmıyor. Bu konuda bir düzenleme yapılmalıdır.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.