Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 16.01.2020 20:58
  • Son Güncelleme: 16.01.2020 20:58

lere ek ödeme artışı yapılacak mı? Maddeler hayata geçerse 368 TL ek ödeme yapılacak

Türkiye'de yaklaşık 12.5 milyon vatandaş bulunuyor. Emekli vatandaşlara belirli dönem aralıklarında enflasyon farkı, bayram ikramiyesi gibi ödemeler gerçekleştiriliyor. Son olarak emeklilik düzenlemesi ile ilgili bir çalışma yapıldı. Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün düzenleme ile ilgili açıklama yaptı. Ergün düzenlemenin Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a gönderildiğini söyledi. Hazırlanan çalışmanın içerisindeki maddeler hayata geçerse emeklilere 368 TL ek ödeme gelecek. Ayrıca hasta ve yaşlılara farklı zam yapılacak. İşte 2020 emeklilik düzenlemesine dair merak edilenler...

Maddeler hayata geçerse 368 TL ek ödeme yapılacak

Emekli vatandaşları yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Milyonlarca emekliyi ilgilendiren düzenleme Cumhurbaşkanlığına gönderildi. Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün düzenleme ile ilgili detayları açıkladı. Ergün, dosyanın Başkan Erdoğan'a gönderildiğini söyledi. Düzenlemeler içinde hastaya ve yaşlıya farklı zam, prim eksiği olana emeklilik fırsatı gibi başlıklar bulunuyor. Ek zam alacak emekliler de düzenleme kapsamında yer alıyor. Çalışmaların hayata geçirilmesi durumunda emekliye 368 TL ek ödeme fırsatı doğacak.

PRİM EKSİĞİ OLANA EMEKLİLİK GELİYOR

Yapılandırma kanunuyla daha önce geçmişe dönük olarak borçlanan Bağ-Kur'lulara yaş, yıl ve prim şartını yerine getirmeleri halinde emekli olabilme fırsatı verilmişti. Şimdi SSK'lılar için de aynı imkanın getirilmesi gündemde. Düzenleme yapılırsa, emeklilik yaşını doldurduğu halde çeşitli sebeplerle işsiz kalıp prim miktarını dolduramayan, iş bulup çalışamayan daha doğrusu yaşı ilerlediği için iş verilmeyen 100 bin kişiye emekli olmanın yolu açılacak.

Bu durumda belli bir süre hizmet şartı aranabilecek. Örneğin, en az 1800 gün prim istenecek. Bu formülde yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp 1800 ve üzerinde primi olanlar eksik süreyi borçlanma yoluyla ödeyerek emekli olabilecek.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.