Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 23.10.2019 17:47
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 23.10.2019 17:47
ABONE OL

nasıl alınır? Annelere aylık 650 TL başvuru nasıl ve nereden yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bir süre önce proje kapsamında annelere 650 liralık kreş desteği sağlanacağı duyurulmuştu. Şu an 7 pilot ilde başlayan başvurularının nasıl yapıldığı hakkında araştırmalar araştırılmaya başlandı. Peki, çalışan annelere kreş desteği nasıl alınır? Annelere aylık 650 TL başvuru nasıl ve nereden yapılır?

Çalışan annelere kreş desteği nasıl alınır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Avrupa Birliği ile ortak bir şekilde hazırlanan "Çalışan annelere kreş desteği" projesi hakkındaki detaylar merak ediliyor. Milyonlarca çalışan anne şimdi "Çalışan annelere kreş desteği nasıl alınır?" sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki, annelere aylık 650 TL başvuru nasıl ve nereden yapılır? İşte proje hakkında bilgiler...

ÇALIŞAN ANNELERE KREŞ DESTEĞİ HANGİ İLLERDE VERİLİYOR?

Çalışan annelere kreş desteği ilk olarak 7 pilot verilmeye başlanacak. Bu iller arasında Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya yer alıyor.

ŞARTLAR NELER?

Kreş desteği başvurusunda bulunabilmek için öncelikle 0-60 ay arası yani 1 ila 5 yaş arası çocuğa sahip olmanız gerekiyor.

Başvuru sadece çalışan anneleri kapsadığı için kesin kayıt tarihi itibarıyla bir işverenin yanında 4/a sigortalısı olarak tam zamanlı çalışıyor olmak önem arz edecek.

Projeden destek alabilmek için çocuğunuzu çocuğunuzu Proje uygulama illerindeki kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine göndermeniz gerekmektedir.

NE KADAR SÜRE DESTEK VERİLECEK?

Kurumsal çocuk bakımı mali desteği, tek bir çocuk için ve en fazla 24 ay boyunca verilebilecek.

Ancak, çocuk 72 aylık olduğunda ya da ilkokula başladığında 24 ay mali destek almış olmasa dahi mali destek sona erecektir.

Mali destek ödemesi alınması şartlarının mücbir sebepler haricinde üç kez ihlal edilmesi durumunda annenin faydalanıcı statüsü sona erecektir.

Her hâlükârda, Proje tamamlanma tarihi olan 31 Mart 2022'den sonra, anneler tarafından yükümlülükler geriye doğru yerine getirilse dahi, daha önceki aylar için ödeme alınamayacak.

Lütfen Projeyi etkileyebilecek değişiklikleri (işten ayrılma, taşınma, boşanma vb.) ve 30 gün ve üzeri raporları, en geç 7 gün içerisinde Proje Ofisine bildiriniz.

Projeyi etkileyebilecek değişikliklerin zamanında bildirilmemesi durumunda, yapılan ödemeler geri alınmak zorunda kalınacak.

İletişim bilgilerinin değiştirilmesi ve değiştirilen bilgilerin Yerel Ofise bildirilmemesi halinde, Proje Ofisinde kayıtlı telefon numarasına yapılan bildirimler geçerli sayılacak.Kurum tarafından yapılan denetimler, ziyaretler veya şikayetler sonrası, mali destekten yararlanmak için gerekli olan şartlara ilişkin herhangi bir usulsüzlük yapıldığının tespit edilmesi durumunda, sorumlular hakkında Türk Ceza Kanunu'na göre işlem yapılacak.

Ayrıca Proje kapsamında sağlanan mali destek kesilecek, Projeye bir daha başvuru yapılamayacak ve yararlanıcıya o güne kadar Proje kapsamında yapılmış olan tüm ödemeler geri alınacak.