Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 21.10.2019 14:51
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 21.10.2019 14:55
ABONE OL

Ziraat sı, ve VakıfBank'tan yeni paketi

Kamu ları (, ve VakıfBank), 10 ve üzeri işçi çalıştıran işletmeleri hedefleyen, a yönelik yeni bir paket üzerinde çalışıyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı , paketin fiyatlama açısından da cazip olacağını, İVME dışındaki tekstil, ayakkabı gibi sektörleri de kapsayacağını dile getirdi.

Yeni istihdam paketi yolda

Kamu ları (, ve VakıfBank), 10 ve üzeri işçi çalıştıran işletmeleri hedefleyen, a yönelik yeni bir paket üzerinde çalışıyor.

Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı , Halkbank Genel Müdür Yardımcısı ve VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı , Ankara Sanayi Odasının (ASO) Ela Quality Resort Otel'de gerçekleştirdiği "Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı"na katıldı.

Alpaslan Çakar, yaptığı konuşmasında, 3 kamu bankası (Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank) olarak istihdama yönelik bir çalışma yürüttüklerini belirtti.

"10 VE ÜZERİ İŞÇİ ÇALIŞTIRAN İŞLETMELERİ HEDEFLEYECEĞİZ"
İstihdama yönelik yeni bir paket getireceklerini ifade eden Çakar, "Bu paket, Hazine ve tarafından kamuoyu ile paylaşılacak. 10 ve üzeri işçi çalıştıran işletmeleri hedefleyeceğiz. Yine burada ödemesiz dönemler, makul vadeler olacak." diye konuştu.

Çakar, paketin fiyatlama açısından da cazip olacağını, İVME dışındaki tekstil, ayakkabı gibi sektörleri de kapsayacağını dile getirdi.

Emek yoğun sektörlerin de hedeflendiğine dikkati çeken Çakar, "IP, çağrı merkezleri, turizm, temizlik, güvenlik gibi... İnşaatların tamamlanmasına yönelik bir opsiyon da olacak. Paketin amacı, kapasitelerin tam olarak kullanılması ve kısmen istihdamın artırılması. Yeni istihdam sağlandığında işverenlerin maliyet yükünü kısmen azaltmaya yönelik bir paket olacak." ifadesini kullandı.

"BU SENE KAR YILI DEĞİL, AR YILI"
Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hasan Tuncay da banka olarak ve Kredi Garanti Fonu (KGF) kaynaklı krediler başta olmak üzere 'leri desteklemeye devam ettiklerini söyledi.

Likiditeleri elverdiği oranda reel sektörü desteklediklerini vurgulayan Tuncay, "İmkanları zorluyoruz. Bu seneyi kar yılı değil, ar yılı olarak adlandırdık. İster konut ve ihtiyaç kredileri olsun, ister taşıt kredileri olsun fiyatlama son derece cazip. Sektörlerin canlanması adına elimizden gelen her şeyi yapmaya devam ediyoruz. Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile beraber özellikle kamu bankaları olarak reel sektörün en büyük destekçisi olacağız." dedi.

Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Lütfü Çelebi ise geçen yıl Türkiye'ye yönelik başlatılan "kur atağı"ndan bugüne kadar karlılığı bir yana bırakarak Türkiye bilançosuna odaklandıklarını söyledi.

Sanayicilerin, söz konusu dönemde, ciddi fedakarlıklarda bulunduklarını belirten Çelebi, "Bugün baktığımızda, önümüzün daha açık olduğunu düşünüyorum." dedi.

Çelebi, enflasyon ve faiz oranlarının düşmeye başladığını ifade etti.

"Kur atağının yaşandığı dönemde kamu bankaları devreye girmeseydi faizler yüzde 20-25'in altına düşmeyecekti." diyen Çelebi, "Karlılığı bir tarafa bıraktık. Biz de 4-5 milyar lira kar etmesini bilirdik. Üreten ve katma değer yaratanın yanında yer almayı tercih ettik." değerlendirmesinde bulundu.