Bugünkü
Takvim

Üniversiteli gence

dolduran gençler de çalışmasalar da lı olabiliyor. Böylece ileride çalışma hayatına başlayınca erken emeklilik imkanı doğuyor.

Üniversiteli gence sigorta
Emeklilik için yasalarımız yıl, yaş ve prim olmak üzere 3 şart koyuyor. Yıl için belli bir süre lı olarak geçirmek lazım. Yaş işe giriş tarihine göre belirleniyor. Prim ise yine işe giriş tarihine göre günlük olarak ödenmesi gerekiyor. Bütün bunlara ilaveten isteğe bağlı sigorta sistemi var. Bu sistem sayesinde başta ev hanımları olmak üzere çalışma imkanı olmayan vatandaşlar emeklilik hakkına kavuşuyor. Bunun için doldurmak yetiyodr. böylece üniversitede okuyan ya da evde oturan gençler sigortalarını başlatabiliyor. İleride çalışma hayatına başladıklarında emeklilik kolaylaşıyor. İsteğe bağlı sigortayı başlatmak da çok kolay. En yakın SGK müdürlüğüne giderek bir dilekçe vermeniz yeterli. Ardından sizin sigortanız başlamış oluyor. Her ay priminizi yatırarak emeklilik gününüzü tamamlayabilirsiniz.

İŞTE ŞARTLARI
● 18 yaşını doldurmuş olmak,
● Kanuna tabi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak veya Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı olarak çalışmakla birlikte, ay içinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak,
● Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak,
● İsteğe bağlı sigorta giriş bildirgesiyle 'ya başvuruda bulunmak,
● Her ay prim ödemek.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.