Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 17.06.2019 12:43
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 17.06.2019 18:25
ABONE OL

Son dakika: Ziraat Bankası'ndan konut almak isteyenlere kolaylık

Son dakika haberine göre Ziraat Bankası ve Vakıfbank konutta ertelenen talebi harekete geçirmek amacıyla vereceğini duyurdu.

Ziraat Bankası'ndan yapılan açıklamada, "" ürününe ilişkin oranının, ilan edilen enflasyon oranı (TÜFE) artı banka tarafından belirlenecek marj oranı toplamından oluşacağı belirtildi.

Açıklamada, "Bu çerçevede bankaca enflasyona endeksli konut kredisi faiz oranı; 1-120 aya kadar vadede TÜFE+0.19 (aylık) marj oranı olarak belirlenmiştir" denildi.

Buna göre, faiz oranı müşteriler tarafından kredi kullandırım aşamasında seçilecek periyotlarda (6 veya 12 aylık), TÜFE'ye göre dönemsel olarak güncellenecek.

Yeni ürün ile satın alınacak konutun yüzde 80'ine kadar kredi kullandırılabilecek ve 120 aya kadar vade belirlenebilecek. Müşteriler kredi vade süresi içerisinde dilediği zaman sabit faizli konut kredisi ürününe geçiş yapabilecek.

VAKIFBANK DA KATILDI
Vakıfbank'tan yapılan açıklamada ise, "Enflasyona Endeksli SarıPanjur Konut Kredisi" kapsamında iki farklı faiz uygulamasından yararlanılabileceği belirtildi.

Açıklamaya göre, kredi paketinin ilk alternatifinde önce sabit, sonrasında değişken faiz oranı uygulanırken; ikinci alternatifte ise TÜFE değişim oranına bankanın marj oranını eklemesiyle belirlenecek değişken faiz oranıyla kredi kullanılabilecek.

Geri ödeme döneminde güncel oranlardan sabit faizli konut kredisine dönüş yapılabilecek.

Üründeki kredilerin faiz oranları, vadesi boyunca piyasa oranlarına göre yapılandırma yapılmaksızın 3, 6 ya da 12 ayda bir güncellenecek.

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih yaptığı değerlelndirmede, "Enflasyona Endeksli SarıPanjur Konut Kredimiz, faizler ve enflasyon nedeniyle ev almayı erteleyen vatandaşlarımıza uygun bir alternatif sunuyor. Bu ürünümüzle konutta ertelenen talebi harekete geçirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Açıklamaya göre, söz konusu kredide tüketiciyi koruyan tavan olacak.