Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 14.06.2019 11:02
  • Son Güncelleme: 15.06.2019 08:58

bütçesinde uzlaşı sağlandı

Euro Grubu Başkanı ve Portekiz Maliye Bakanı Mario Centeno, "() Bütçe enstrümanının temel özellikleri konusunda anlaşma sağladık" dedi. Centeno, Euro Bölgesi bütçesinin katılacak üye ülkelerin ekonomik  yakınlaşmasını ve reketçiliğini destekleyeceğini, ekonomik ve parasal birliği güçlendireceğini ifade etti.

Resmen duyurdular: Anlaşma sağlandı
Euro Grubu Başkanı ve Portekiz Maliye Bakanı Mario Centeno, euro para birimini kullanan Avrupa Birliği () üyesi 19 ülkenin maliye bakanlarının Lüksemburg'da gerçekleştirdiği EuroGrubu toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu.

Toplantıda, başlangıçta 'nın ortaya attığı ve 'nın desteğini alan bütçesi kurulmasını ele aldıklarını belirten Centeno, "Bütçe enstrümanı, Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) ve bankacılık birliği konularında ilerleme sağlamayı amaçlıyorduk. Bütçe enstrümanının temel özellikleri konusunda anlaşma sağladık." diye konuştu.

Centeno, Euro Bölgesi bütçesinin katılacak üye ülkelerin ekonomik yakınlaşmasını ve rekabetçiliğini destekleyeceğini, ekonomik ve parasal birliği güçlendireceğini ifade etti.

Enstrümanın ekonomik büyümeye ve dayanıklılığa da katkı sağlayacağına dikkati çeken Centeno, söz konusu bütçe önceliklerinin AB liderleri ve Euro Grubu tarafından belirleneceğini anlattı.

Centeno, Euro Bölgesi bütçesinin üye ülkelerdeki yapısal reformları destekleyeceğini ayrıca kamu yatırımlarını finanse edeceğini belirtti.

Bütçe boyutunu AB liderlerinin belirleyeceğini kaydeden Centeno, bütçe yönetimi ve finansman kaynakları konularında ise henüz bir anlaşma sağlanmadığını, çalışmaların devam edeceğini ifade etti.

Euro Bölgesi bütçesine ilişkin uzlaşı, 'de gelecek hafta yapılacak AB Liderler Zirvesi'nde görüşülecek.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.