Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 23.04.2019 11:28
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 10.05.2019 10:57
ABONE OL

23 Nisan oranı ne kadar, yatan iller hangileri?

Bakıma muhtaç engelliye ve ailesine belli şartlarda maaş bağlanıyor. Her ay ödenen bakım maaşı 1305 lira, üç ayda bir ödenen engelli maaşı da engel derecesine göre en az 1269 lira. İki ödemeyi alan aileye yılda toplamda 21 bin liraya yakın ödeme yapılıyor.

Bunu yapana 21 bin lira verilecek!

yatan iller oldukça merak ediliyor. Evinde hasta, engelli ya da yaşlılara bakan ve devlet tarafından ödenen evde bakım maaşları 23 Nisan Salı günü hangi illerde hesaplara yattı? Devlet, 5 milyon engelli vatandaşa engel durumuna göre maaş desteği sağlıyor. Evde bakım maaşı almak isteyen vatandaşlar bazı şartları yerine getirmelidir. Gelir kriteri ocak itibarıyla 1219 lira olarak uygulanıyor.

22 Nisan evde bakım maaşları hangi illerde yattı sorusu gündemde. Devlet tarafından evinde hasta, yaşlı ve engelli hastalara bakan vatandaşlara ödenen evde bakım maaşları bin 315 lira oldu. Nisan ayı evde bakım maaşları İstanbul, Mersin, Tekirdağ, Balıkesir, Konya olmak üzere 44 ilde yattı. Diğer illerde ise ayın 25'inden sonra yatması bekleniyor.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

EVDE BAKIM AYLIĞI TAKİBİ

Engelli aylığından yararlanmak isteyen kişiler Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nden aldıkları sevk ile sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere gidiyorlar. Raporda belirlenen engellilik oranı sonrası muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor ve engellilik oranına göre belirlenen evde bakım aylığı bağlanıyor. Peki evde bakım aylığının takibi nasıl yapılıyor?

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA

Evde bakım maaşı yattı mı? sorusuna yanıt bulmanın iki yolu bulunuyor. İster sms isterseniz e Devlet sistemi üzerinden emekli maaşı sorgulaması yapabilirsiniz. Devlet dairelerinde yapılan pek çok işlemi online olarak gerçekleştirmemizi sağlayan e Devlet'in "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" sayfasından evde bakım aylığı sorgulanabiliyor. Sisteme kayıtlı olan vatandaşlar, şifreleri ve T.C kimlik numaralarıyla sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyor.

Maaşlarınızı Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747'e sms atmaları gerekiyor. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 sms ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.Ziraat bankası sms kodu ile her ay bakiyenizi takip edebilirsiniz.