Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 06.04.2019 16:45
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 26.04.2019 11:17
ABONE OL

Milyonlara müjde! 2 bin 481 lira

Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli memurların 2019 yılı görüşmelerinden beklentileri büyük. Memur Sen'in temsil edeceği memurlar için ele alınacak konuları haberimizde derledik.

Milyonlara müjde! 2 bin 481 lira ek gelir

Memurlar ve emekliler için önemli kararlar yolda. Bu yılın ilk Kamu Personel Danışma Kurulu () toplantısından çıkacak sonuçlar merak edilirken, özellikle Ağustos'ta yapılacak görüşmeleri için beklenti büyük.Görüşmelerde hem memurlar hem de emekliler için pek çok talep masaya yatırılacak. Sadece karara bağlanacak 2 yıllık oranları değil, yaratacak taleplerin sonuçları da merak ediliyor.

EMEKLİLERİN GELİRLERİ ARATACAK! MEMURLARDA BEKLENTİ İÇİNDE

Emekliler geçen yıl bayram ikramiyesi imkanına kavuşurken, memurlar da bu konuda beklenti içerisinde. Ayrıca memurlara verilen aile yardımının emeklilere verilmesi için hem memur sendikaları hem de Türkiye Emekliler Derneği çalışma içerisinde.Halen memurlara çalışmayan eş için aylık 278,69, 0-6 yaş çocuk için 65,30, 6 yaş üstü çocuk için 32,65 lira veriliyor.Eğer talepler hayata geçerse, eşi çalışmayan, 6 yaş üstü 2 çocuğu olan bir emekli, aylık 343,99 lira (12 aylık 4 bin 127 lira) ek ödeme alabilecek.

Memur-Sen'in; KPDK'da, sonuç alınamazsa toplu sözleşme görüşmelerinde masaya getireceği talepler arasında memurlara verilen aile yardımının emeklilikte de ödenmesi yer alıyor. Ayrıca Memur-Sen, kamu görevlilerine Ramazan ve Kurban bayramları öncesi en yüksek devlet memuru aylığının 2 katı tutarında bayram ikramiyesi ödenmesini talep ediyor. Bu talep kabul edilirse, memurlar bin 240 lira 67 kuruş ikramiye hakkı elde edecek. Yılda 2 bin 481 lira 34 kuruş ek gelir imkanı olacak.

BU TALEPLER MASADA

MEMUR-SEN'in KPDK'da ve toplu sözleşmede gündeme getireceği taleplerden bazıları şöyle: Emeklilik ikramiyesinin hesabında 1 tam yıldan eksik olan süreler hesaba dahil edilsin.

MEMURLARIN TOPLU SÖZLEŞME BEKLENTİLERİ

Bilindiği üzere kamuda görevli memurlar ve emekliler için 2019 yılının Ağustos ayında önemli bir görüşme gerçekleştirilecek. Ekonomide yaşanan dalgalanmların devam etmesi ve memurların beklentilerini yükseltti. Yetkili konfederasyon olan Memur Sen'in temsil edeceği kamu personellerinin taleplerini derledik. Memur Sen tarafından dile getirilecek konu başlıkları şu şekilde,

Ele Alınacak Başlıca Konular

* Emeklilere de aile yardımı verilmesi talebi

* Memurlara, emekli vatandaşlara sağlanan bayram ikramiyesi verilmesi talebi

* 4/B statüsünde çalışan sağlık çalışanlarına verilen kadro hakkı, diğer kamu kurumlarında çalışan sözleşmeli personele de verilsin.

* Uzun süredir gündemde olan ve hakkında vaatler verilen ek göstergenin tüm çalışanlar için çıkarılması,

* KİT kurumlarının lojmanlarında kira bedelinden KDV kaldırılsın.

* Özel Hizmet Tazminatı Yansıtma Oranı'nda artış yapılıp emekli maaş ve ikramiyesi tutarlarında artış sağlansın.

* Kamu görevlileri öğrenim durumları itibariyle yükselebilecekleri derece ve kademeye kadar yükselebilsin.