Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 02.04.2019 12:58
  • Son Güncelleme: 02.04.2019 12:58

Ekonomide sevindiren gelişme! duyurdu: Yılın ilk çeyreğinde 71 bin yeni iş yeri açıldı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu () Genel Başkanı , yılın ilk çeyreğinde esnaf ve sanatkar sayısının 1 milyon 772 bin 650 olduğunu belirterek, "Bu çeyrekte 70 bin 888 iş yeri açıldı, 29 bin 214 iş yeri kapandı." ifadesini kullandı.

Ekonomide sevindiren gelişme! 70 bini aştı

Genel Başkanı , yazılı açıklamasında, açılan ve kapanan işletme sayılarına ilişkin değerlendirmede bulundu.
Bu yılın ilk çeyreğinde esnaf ve sanatkar sayısının 1 milyon 772 bin 650 olduğunu aktaran Palandöken, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi'nde yayınlanan ilanlara göre esnaf ve sanatkarlara ait 1 milyon 907 bin 857 iş yeri olduğunu bildirdi.

Palandöken, "Yılın ilk çeyreğinde 70 bin 888 iş yeri açıldı, 29 bin 214 iş yeri kapandı. Diğer taraftan 20 bin 544 iş yeri de vergi kayıtları sona erdiği için resen terkin edildi ancak ilgilileri müracaat etmediği için sicil gazetesinde terkin ilanları yayınlanmadı. Böylece yılın ilk çeyreğinde esnaf ve sanatkarlara ait iş yeri sayısı 21 bin 130 arttı." bilgisini paylaştı.

İŞ YERİ AÇILIŞI YÜZDE 5 AZALDI
Bu yılın ilk çeyreğinde iş yeri açılışlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 azaldığına dikkati çeken Palandöken, iş yeri kapanışlarının da geçen yılın ilk 3 aylık dönemine göre yüzde 2 azaldığına işaret etti.

Meslek kollarına göre işletme sayılarına da değinen Palandöken, "Yılın ilk çeyreğinde en çok açılışı yapılan meslek kolları, 7 bin 730 ile büfe, bakkal ve market işletmeciliği, 5 bin 414 ile lokantacılık, 4 bin 270 ile kahvehane, kıraathane, çay ocağı işletmeciliği, 2 bin 878 ile pazarcılık ve 2 bin 703 ile servis aracı işletmeciliği oldu." ifadelerini kullandı.

İŞ YERİ AÇILIŞININ EN FAZLA OLDUĞU İL MUĞLA
Palandöken, nüfus yoğunluğu dikkate alındığında en fazla iş yeri açılışının ve kapanışının gerçekleştiği iller hakkında da bilgi verdi. Muğla'nın, iş yeri açılışının en fazla gerçekleştiği il olduğunu vurgulayan Palandöken, şunları kaydetti:

"Yılın ilk çeyreğinde illerin nüfus yoğunluğuna göre en fazla iş yeri açılışları sırasıyla Muğla, , Antalya, ve 'da gerçekleşti. Nüfusuna göre iş yeri açılışlarının en az olduğu iller ise , , , ve oldu. Yine nüfus yoğunluğuna göre iş yeri kapanışlarının en fazla olduğu iller , Çanakkale, Tunceli, Muğla ve Artvin olarak kaydedildi. Nüfusa göre iş yeri kapanışının en az olduğu iller de Kilis, Şırnak, , ve Gaziantep olarak sıralandı."


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.