Bugünkü
Takvim

’den kur operasyonu

HSBC’den kur operasyonu
TÜRK ekonomisine yönelik Ağustos'ta yapılan kur saldırısında iki nın ciddi kâr ettiği ortaya çıktı. , doların 7.24 lira ile tarihi zirvesine çıktığı 13 Ağustos'ta kur hareketlerinden bir günde 120 milyon dolar kazandı. Bu rakamın bankanın tarihinde tek günde kazandığı en yüksek günlük kâr olduğu ifade edildi. 2001 krizi öncesinde 2 milyar doları gözden çıkararak almayı planladığı Demirbank'ı, krizin ardından 350 milyon dolara kapatan İngiliz HSBC Holdings, 'deki ikinci vurgununu, kur saldırısı ile yapmış oldu. Türk Lirası'nın keskin şekilde değer kaybettiği Ağustos ayında iki haftalık dalgalanmada Deutsche Bank AG'deki işlemcilerin ise 35 milyon dolar kazandığı belirtildi. İki banka finansal operasyon ile toplam 155 milyon dolar kazandı. Türkiye'yi diz çöktürme operasyonunun ekonomi cephesinde yapılan bu saldırının küresel bağlantıları da bu kâr rakamları ile ortaya çıktı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.