Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 10.12.2018 13:08
  • Son Güncelleme: 10.12.2018 14:12

Albayrak'tan önemli açıklamalar

Berat Albayrak 2019 Yılı kapsamında 'de konuştu. , "Türkiye G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olmuştur. 2018 yılının ikinci çeyreğinde tüketici ve üretici enflasyonu artış göstermiştir. Son atılan adımlar neticesinde Enflasyonla Topyekûn Mücadele programı etkisini göstermiştir" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'tan önemli açıklamalar

Berat Albayrak, nde konuştu. 2019 yılı bütçesini Genel Kurul'a sunan , FED'in sıkılaşmaya gitmesiyle gelişmekte olan ülkelere sermaye akımlarının azalacağına dikkat çekti.

İşte Berat Albayrak'ın konuşmasından satır başları:
Artan korumacılık tedbirleri ile uluslararası ticaret hız kazanmaktadır. Son dönemde düşen petrol fiyatları petrol ihracatçılarını olumsuz etkileyecektir.

Gelişmiş ülkelerde k büyümenin hız kesmesi beklenmektedir. Ekonomiyi canlandırmaya yönelik mali tedbirlerle 2017'de güçlü bir büyüme performansı elde ettik.

GÜÇLÜ BİR BÜYÜME PERFORMANSI ELDE ETTİK
Türkiye 2018'de de güçlü büyüme seyrin sürdürmüştür. Yılın 3. çeyreğinde iç talep ivme kaybetmiştir. Ancak aldığımız tedbirlerle olumsuzlukları en aza indirdik.

2018 yılı Aralık ayında da enflasyonla mücadelede güçlü bir performansı yakalayacağımıza inanıyoruz.

YENİ EKONOMİ PROGRAMI ENFLASYONUN DÜŞMESİNE ETKİ ETTİ
Finansal istikrarı desteklemek amacıyla döviz likiditesi için gerekli tedbirler alınmıştır. Finansal piyasalar üzerindeki etkiler alınan tedbirlerle olumlu şekilde düzenlenmiştir.

Sıkı para ve maliye politikaları ile enflasyon, cari işlemlerle sürdürülebilir bir büyüme politikası izlenecek. 2018'de 3,8 büyüme beklentimiz 2019'da 2,3 olarak bekliyoruz.

2018 ağustosta istihdam 29 milyona ulaştı. İşgücü piyasası politikaları istihdam artışına yansıdı. İşgücü arzının devam etmesi, ekonomik dengenin belirginleşmesini öngörüyoruz.

2018'in 2. çeyreğinde tüketici ve üretici güçlü bir adım izlemiştir. Yeni Ekonomi Programı sonrasında kur ve faizlerden sonra enflasyonda da etkisini gösterdi. Kasım ayında 3,61 puan geriledi. Para ve maliye politikalarındaki güçlü duruşla destekleyeceğiz.

CARİ FAZLA VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ
Turizmdeki toparlanma cari açığın düşmesinde etkili olmuştur. Turizm gelirleri 24.9 milyar dolara ulaştı.

Türkiye kamu maliyesinde küresel ölçekte örnek gösterilen bir ülke haline gelmiştir. Kamu borç yükü tarihin en düşük seviyesindedir.

Kamu borç yükü küresel ölçekte görece düşük seviyededir. Türkiye'nin kamu borç yükü gelişmelerde olan ülkelerden 11 puan daha düşüktür.

2018 yılında cari açığın 36 milyar doların altına inmesini bekliyoruz. Ekim ve Kasım'da da cari fazla vareceğiz.

KAMU BORÇ YÜKÜ TARİHİN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE
Personel ücretlerine 2019 yılı içerisinde yansıtılacak olan enflasyon farkı ödemeleri ile 2018 yılında kadroya geçen taşeron işçilerin ücret ödemeleri nedeniyle personel giderleri yüzde 35,6 artarak 216 milyar 570 milyon liradan 293 milyar 678 milyon liraya yükselmiştir.

Küresel ekonomide riskler ve yavaşlayan büyüme ortamı göz önünde alındığında Türkiye ekonomisinin sermaye akımı ve jeopololitik risklere karşı zayıf kalmasının önüne geçilmesi büyük bir önem arz etmektedir.

Kamu maliyesinde 2002 yılından bu yabna yaptığımız reformlar sayesinde bütçe açıklarını ve borç stoklarını çok düşük seviyelere indirdik. Kamu borç yükümüzde tarihin en düşük seviyelerindedir. 2002 yılında yüzde 72,1 olan kamu borç stoğunun milli gelire oranı 2017 yılında yüzde 28,3 olmuştur.

2018 yılında bütçe açığının 72.1 milyar TL, 2019'da bütçe açığının 80.6 milyar TL olmasını bekliyoruz. Personel giderleri yüzde 35 artacak.

EN BÜYÜK PAY EĞİTİMİN
Bütçede en büyük payı eğitime verdik. 2019'da toplanan vergilerin yüzde 21'ini eğitime harcayacağız.

2019 bütçesi YEP'teki dengelenme sürecinin en temel destekleyicisi olacak. Bütçenin en önemli özelliklerinden biri tasarruf bütçesi olması.

2019'da bütçeden yatırımlar için 65,1 milyar lira, reel kesim destekleri için 32,8 milyar lira kaynak ayırıyoruz.

YENİ MALİ PROGRAM
Yeni ekonomi programında mali disiplin ekonomi politikasının temel çipası olarak başta tasarruflar olmak üzere uygulamaya konulacak. Yapısal tedbirlere merkezi yönetim bütçe açığının gayri safi yurt dışı hasılaya oranını program boyunca yüzde 2'nin altında tutacağız.

Bu çerçevede 2017 yılında yüzde 1,5 olarak gerçekleşen merkezi yönetim bütçe açığının gayri safi yurt içi hasılaya oranını 2018 yılında 1,9 ve 2019 yılında ise yüzde 1,8 olarak öngörüyoruz. Buna bağlı olarak, 2017'de yüzde 1,8 olan genel devlet açığının 2018 yılında yüzde 2,4 ve 2019 yılında yüzde 1,6 olmasını hedefledik.

Enflasyon farkı (emekli ve memur zamları) dahil zamlarla emeklilere verilen bayram ikramiyeleriyle yüzde 36,5 oranında artış yaşamıştır.

2019 yılı bütçesinin en önemli özelliklerinden biri tasarruf bütçesidir. Tasarruflar sayesinde kamu kaynaklarının verimsizliğinin önüne geçilirken, işçimizin memurumuzun haklarını koruduk. Yaşlılara, çocuklara, kadınlara desteklerimizi artırarak sürdürdük.

TASARRUF DEVAM EDECEK
Önümüzdeki dönemde adım adım kurumların sayısının artması ile birlikte kapsamı genişletilecek olan Tek Hazine Kurumlar Hesabı ile kamu nakit kaynakları Hazine tarafından tek bir hesapta izlenerek yaklaşık 40 milyar liralık kamu kaynağı tek hesap üzerinden çok daha etkin ve verimli şekilde yönetilecektir. Tek elde toplanacak nakit rezervinin en uygun finansal araçlarla nemalandırılması sayesinde yıllık 3-4 milyar lira asgari tasarruf elde edilecektir.

kalan karakter 1000

vefa vefa

yıllık örtülü enflasyonu%25 serbeste en az %40. geçen yıl ki alım gücünü bu seneye orantılayın, vatandaşın zararını kim karşılayacak.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.12.2018 18:04
vatansever vatansever

marketlerde fiyatlar aynı düşen bişey göremedik. enfilasyon nasıl eksi çıktı anlayamadık.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 10.12.2018 14:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.