Bugünkü
Takvim

oyunu

Fırsatçılara meydan vermemek için aldığı her ürünü inceleyen vatandaş şok sonuçlarla karşılaştı. Paketin üzerinde yazandan daha az ajda ürün satan bile çıktı

Gram oyunu
Son dönemde özellikle gıdada yapılan fırsatçılık vatandaşı isyan ettirdi. market gezip en ucuzunu arayan vatandaş, aldığı her ürünü inceler hale geldi. Vatandaş, adeta 'gıda dedektifi' oldu, karşılaştıkları durumları belgelemeye başladı. Tüketicilerin incelemeleri, oyunları net bir şekilde gözler önüne serdi. Kimi firmalar paketleri küçültüyor kimi hem gramaj azaltıp hem de zam yapıyor. Hatta paketin üzerinde yazandan daha az ajda ürün satan da var.

İşte vatandaştan gelenler:
Markete gittim. 30'lu pakette yumurta alacağım. Fiyatı da 21 lira. Baktım paketin üzerinde 58-62 gram yazıyor. Ortalaması 59 gram dedim, kasiyerden tartmasını istedim.
Yaklaşık 1.800 gram gelmesi gereken 30 adet yumurta, ambalajıyla birlikte 1.510 gram çıktı. Yani benden tam 5 yumurtayı çalmışlardı. Üstelik bunu söylediğim mağaza müdürünün bile haberi yok.
'Paketli alıp öyle satıyoruz' dedi.

Markette reyon görevlisi kilosu 60 lira olan eti 2 çeşit ambalajla birlikte tarttı ve müşterisine veriyordu. İzin istedim vatandaştan ve reyon görevlisinden ambalajları tartmasını istedim. 25 gram geldi. Yani ona 1 kilogram değil, 975 gram et satıyordu market. Bu da 60 liralık kilo fiyatına göre 1.5 lira demekti. Yani ambalaj bedelini böyle almak ticari ahlaka sığmaz.

Daha önce 200 gram olan labne peynir 180 grama düşürüldü. 35 gramlık çikolata 32 grama, 295 ml'lik ayran 285 ml'ye, 40 gramlık çekirdek 37 grama indirildi. Bir de hem gramaj düşürüp hem de yapanlar var. 120 gram bisküvi 1 lira iken, 91 grama indi, fiyatı 1.25 lira oldu.

Sürekli ekmek aldığım fırın, ekmeği 1.5 liraya satmaya başladı. Gramajının doğru olduğundan da emin değilim.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.