Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 09.08.2018 13:30
  • Son Güncelleme: 09.08.2018 13:45

Altında yükseliş sürecek mi? ne kadar? (9 Ağustos 2018 altın fiyatları)

Parasını yatırım yaparak değerlendirmek isteyen vatandaşlar altın fiyatlarının ne durumda olduğunu merak etmeye başladı. 9 Ağustos Perşembe günü altın fiyatlarının son durumunu merak eden kişiler ne kadar? ne kadar? gibi aramalar yapmaya başladı. İşte altın fiyatlarındaki son durum...

Altın fiyatlarında son durum ne?

Altın rekor üstüne rekor kırmayı sürdürüyor. Milyonlarca insanın güvenli liman olarak gördüğü altın, yine yatırımcıların ilgisini çekmeyi sürdürüyor. 23 Mayıs Çarşamba günü 211 liraya kadar çıkan fiyatı, Merkez Bankası'nın müdahalesi sonrası 190 lira seviyelerine düştü. Sene başından beri istikrarlı bir şekilde yükselen ve yıl içinde birkaç kez rekor kıran altın bugün güne nasıl başladı? Altın 9 Ağustos 2018'de de yükseliyor mu? 9 Ağustos Perşembe ne kadar? Yükseliş trendini sürdüren altında son durum ne oldu? 9.8.2018 tarihinde altın ne kadar? Altın yükselecek mi? gibi sorular yatırımcıların bu günlerde sıklıkla sorduğu soruların başında geliyor. Altın ile ilgili tüm detaylara takvim.com.tr'den ulaşabilirsiniz. İşte İstanbul'un kalbinin attığı 'da altın fiyatları…

GRAM ALTIN NE KADAR?
210,38 liradan alınırken, 211,47 liradan satılıyor

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?
Çeyrek altın ise 336 liradan alınırken 343 liradan satılıyor.

YARIM ALTIN NE KADAR OLDU?
da 670 TL'den alınırken 687 liradan satılıyor.

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR OLDU?
ise 1390,00 liradan alınıp 1403,00 liradan alıcı buluyor.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAM?
Türkiye'de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.

ALTIN NEDEN DEĞERLİ?
Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.