Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 30.07.2018 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 30.07.2018 18:05
ABONE OL

2018'de rekor yolcu sayısına koşuyor

'de 2018 yılını altın çağ ilan etti. Yılın ilk yarısında elde edilen rakamlar yüzleri güldürürken 'nın yolcu rakamları bu beklentiyi kanıtlar nitelikte.

Titre Almanua bu gurur Türkiye'nin

Dünya inin en önemli noktalarından biri olan , 2018 yılında çıtasını daha da yükseklere taşıyor. Özellikle yılın ilk yarısında elde edilen rakamlar turizmcileri memnun ederken, başarı dolu bir yılın habercisi olan rakamlar da şimdiden altın yılın grafiğinde yerlerini aldı.

Özellikle 'nın yolcu rakamları, bu hedefi doğrular nitelikte.

GEÇTİĞİMİZ YILA ORANLA YÜZDE 12 ARTIŞ

'nın açılışına kısa bir süre kala halen 'un taşıyıcı istasyonu olan Atatürk Havalimanı'nın 2018 yılı ilk yolcu rakamları önemli miktarda artış gösterdi.

Mevcut koşullarda yıllık 63 milyon yolcu kapasitesine sahip olan Atatürk Havalimanı, geçtiğimiz yılın ilk yarısında 29 milyon yolcuya yakın bir rakam elde ederken, bu yıl bu rakam yüzde 12'lik bir yükseliş ile 32 milyon yolcu sayısını aştı ve kapasitesinin üstünde bir yıl geçirmeye hazırlanıyor.

FRANKFURT İLE FARK 120 BİN

Yolcu rakamlarında elde edilen bu yükseliş yalnızca bununla da sınırlı kalmadı. Sıralamada Atatürk Havalimanı'nın bir sıra üstünde yer alan 'ndaki yolcu sayısı arasındaki fark giderek azalıyor.

Dünyanın önemli havacılık transfer noktalarından biri olan Frankfurt Havalimanı, geçtiğimiz yılın ilk yarısında 30 milyon yolcu sayısına çok yaklaşırken, bu yılın yarısında ise 32 milyondan biraz daha fazla.

Elde edilen bu rakamlar doğrultusunda geçtiğimiz yıl 1 milyondan fazla fark bulunan yolcu sayısında bu yıl fark yalnızca 120 bin oldu.

ALMANLARIN ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI KORKUSU

Mevcut şartlar altında Almanya'nın en büyük havalimanı olan Frankfurt için bu rakamlar çok da olumlu olarak görülmezken, Almanya'nın en büyük korkusu da Üçüncü Havalimanı'nın açılması. Dünyanın en büyük havalimanı sıfatının sahibi olacak olan Üçüncü Havalimanı kullanıma girmesiyle Frankfurt Havalimanı oldukça büyük bir farkla geride kalacak.

Öyle ki 60 milyondan fazla yolcu kapasitesiyle Atatürk Havalimanıyla yarışan Frankfurt Havalimanı, 100 milyonu aşkın yolcu kapasitesi beklentisiyle Üçüncü Havalimanı ile aynı kulvarda yer alamayacak.