Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 07.06.2018 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 07.06.2018 14:45
ABONE OL

ve ne kadar? (7 Haziran 2018 kurları)

ve bugüne nasıl başladı? Dolar ve Euro kaç liradan işlem görüyor? Dolar ne kadar? Euro ne kadar? Dolar kaç para? Euro kaç para? Dolar kaç lira? Euro kaç lira? 7 Haziran Dolar kuru ne kadar? 7 Haziran Euro kuru ne kadar? Dolar bugün kaç TL? Euro bugün kaç TL? İşte 7 Haziran 2018 Dolar ve Euro kurları... İşte 7 Haziran 2018 kurları... Güncel dolar fiyatları... Güncel euro fiyatları... 7 Haziran 2018 güncel döviz fiyatları...

Dolar ve Euro ne kadar?

Merkez Bankası faizleri yüzde 16.50'den yüzde 17.75'e çıkardı. Kararın ardından kuru önce 4.58'den 4.50'ye, ardından da 4.46'ya kadar geriledi. ise 5.33 liradan 5.29 liraya kadar indi.

Meekez Bankası, bir ay içerisindeki ikinci faiz artışını da yaptı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada faizlerin yüzde 16.50'den yüzde 17.75'e çıkarıldığı belirtildi.

Merkez Bankası'nın 1.25 puanlık faiz artışı piyasa beklentilerinin üzerinde geldi. Ekonomistlerin bir kısmı Merkez'den faiz artışı beklemezken, bir kısmı da 0.50 puan ile 1 puan arasından artış bekliyordu.

Merkez Bankası geçtiğimiz haftalarda da olağanüstü toplanarak faizleri yüzde 13.5'ten yüzde 16.5'e çıkarmıştı.

MERKEZ BANKASI'NDAN YAPILAN AÇIKLAMADA ŞU İFADELERE YER VERİLDİ:

"Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğilimine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korurken iç talep daha ılımlı seyretmektedir.

Enflasyondaki yükselişte temelde maliyet yönlü gelişmeler etkili olmaktadır. Bununla birlikte, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. Talep koşullarındaki ılımlı görünüme rağmen enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla parasal sıkılaştırmanın güçlendirilmesine karar vermiştir.

"SIKI DURUŞ SÜRECEK"

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

DOLAR NE KADAR?

Saat 14.45 itibarle dolar 4.47'den işlem görüyor.

EURO NE KADAR?

​Saat 14.45 itibariyle euro 5.29'dan işlem görüyor.