Bugünkü
Takvim

Sağlıkçıya 5 müjde

Sağlıkçıya 5 müjde
Sağlık Bakanlığı, yüzbinlerce sağlık çalışanının merakla beklediği kanun tasarısını tamamladı. Düzenlemeden 5 müjde çıktı. Müjdeler arasında her 4 yılda 1 yıl yıpranma payı verilmesi de var. Başbakanlık'a sunulan ve Bakanlar Kurulu'nun onayının ardından 'ye sunulacak tasarıdaki düzenlemeler şöyle:
Yıpranma payı sağlık çalışanlarına da verilecek. Bu sistemde çalışanlar mesleklerine göre yılda 90 güne kadar daha fazla prim kazanıyor. Bu sayede 20 yıl çalışan bir sigortalı 25 yıl çalışmış gibi oluyor ve emeklilik hesabı buna göre yapılıyor.
En düşük ücretle emekli olan doktorların maaşlarında bin liranın üzerinde iyileştirme yapılacak.
Döner sermaye paylarında düzenleme yapılacak. Üstün nitelikli cerrahi operasyonlarda döner sermaye geliri artırılırken, doktorun payı yükseltilecek. Böylelikle nitelikli doktorların ücretler nedeniyle özel sektöre kayması engellenecek. Doktora tıbbi işlemlerden dolayı sigorta yapılacak.
Yeni kanun tasarısıyla doktorlar ve sağlık çalışanlarının çalışma şartları iyileştirilecek. İyileştirmeler arasında hastanelerdeki personelin ihtiyacını giderecek kreş de olacak.

Sağlık çalışanlarının emekli maaşlarıyla ilgili ek düzenleme gelecek. Döner sermaye ve diğer ek gelirlerin emeklilik maaşına yansımamasından dolayı çok sayıda sağlık çalışanı hak kazanmasına rağmen emekli olmuyordu. Yeni düzenleme ek gelirlerin emeklilik maaşına yansımasını sağlayacak.

Erken emeklilik imkanı gelecek
Ek ödemelerin emekli maaşına yansıması sağlanacak
Nitelikli işe döner sermayeden daha yüksek pay ayrılacak
Hastanelerde çalışanların çocukları için kreş açılacak
Düşük maaşla emekli olan doktora bin liranın üstünde iyileştirme olacak


Safure CANTÜRK

kalan karakter 1000

ŞAHİN ŞAHİN

bu olursa inanın çok büyük iyilik yapmış olurlar zaten bu bizim hakkımızdı ben bu zamana kadar hiç şüphe etmedim bir umutla bekledim bunu da yapıcaklarından emindim inşallah olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır8
cevapla 02.02.2018 11:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.