;

İ Sınıfı İstanbul i geliyor

, dünyada bir savaş gemisini milli olarak tasarlayan ve inşa eden 10 ülke arasında yer alıyor. Tamamen milli olarak tasarlanmış projesinde ise çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. İnşasına başlanan yerli ve milli silahlarla donatılacak İ Sınıfı İstanbul i 2021 yılında donanmaya teslim edilecek.

İ Sınıfı İstanbul Fırkateyni geliyor

'nin yoluna emin adımlarla devam etmesi için güçlü demokrasi, güçlü ekonomi ve güçlü bir orduya sahip olması gerekiyor. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin güçlü bir ordusu için de yerli ve milli imkanlarla donatılmış güçlü bir donanmaya sahip olması gerekiyor.

İLK KAYNAĞI CUMHURBAŞKANI ATTI
konseptinin devamı olarak faaliyetleri sürdürülen "İ" Sınıfı projesinde, ilk geminin dizayn ve inşasının İstanbul Tersanesi Komutanlığında yapılmasına yönelik Savunma Sanayii İcra Komitesi kararı 30 Haziran 2015 tarihinde alındı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, İ sınıfı fırkateynin tasarımını, ada sınıfı korvet dizaynını esas alarak yaklaşık 2 yılda tamamladı. Beşinci gemi İstanbul Fırkateyni'nin ilk kaynağı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 3 Temmuz 2017 tarihinde atıldı.

"İstanbul" için, inşa edilen ilk 4 gemiden edinilen tecrübeler, teknoloji ve tehditlerdeki gelişmelere bağlı olarak harekat manevra fonksiyonları geliştirilecek. Hava savunma kabiliyeti artırılacak ve geliştirilen milli silah sistemlerinin entegre edileceği modern fırkateynlerin birincisi olacak.

SOMALİ'YE YAKIT İKMALİ YAPMADAN ULAŞACAK
113,2 metre boyunda, 14,4 metre genişliğinde ve 3 bin ton deplasmana sahip olması planlanan İstanbul Fırkateyni, su üstünde saatte 54 kilometre üzerinde sürat yapma kabiliyetine sahip olacak. Boyu ve menzili ada sınıfı korvetlerden daha uzun olacak İ sınıfı fırkateyni İstanbul'dan Somali veya Yemen'e yakıt ikmali yapmadan ulaşabilecek.

Gemiye Dikey Atım Sistemi (DAS) ile su üstü ve hava hedeflerine karşı "Evolved Sea Sparrow Missile" (ESSM) güdümlü mermi atma kabiliyeti kazandırılan fırkateyni, ESSM güdümlü mermi entegrasyonuyla hava hedeflerine karşı kullanılabilecek güdümlü mermi sayısı 21'den 64'e, menzili ise 5 kilometreden 18,5 kilometreye çıkartılacak.

3 YIL 10 AY İÇİNDE TAMAM
Toplam 123 personelin görev alacağı ve "İ sınıfı" fırkateynin ilk gemisi İstanbul Fırkateyni'nin inşasının 3 yıl 10 ay içinde tamamlanması, geminin 2021'de hizmete alınması hedefleniyor.

  • 28 Temmuz 2017, Cuma 20:31

kalan karakter 1000

OSMANLI OSMANLI

keşke 600 metre uzunluğunda 150 metre genişliğinde nükleer uçak gemimizi de yapabilseydik.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 29.07.2017 09:43
VATANSEVER VATANSEVER

OSMANLI ya cevap. CB nım geçenlerde söyledi uçak savaş gemimizi de yapacağız dedi. İnşaallah görürüz. 2023 olmazsa da 10 yıl içinde olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 29.07.2017 14:04
Ahmet Ahmet

Çok güzel lazım olan her şeyi üretelim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 28.07.2017 22:49

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.