Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 31.03.2017 Gazete
ABONE OL

Güven arttı yatırıma devam

Güven arttı yatırıma devam
Yaklaşan referandum öncesinde 'ye yönelik artan olumsuz algı operasyonlarına, yurt içi ve yurt dışı lar prim vermedi. İç piyasada ekonomik güven endeksi Mart'ta yüzde 5 artarak 96.1 ile Eylül 2016'dan bu yanaki en yüksek seviyeye çıkarken, endeks 2 ayda yüzde 12.1 yükseldi. Ekonomik güven endeksindeki artış; inşaat sektörü, hizmet sektörü, tüketici ve reel kesim (imalat sanayi) güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı. Yabancı yatırımcılar da Türk tahvillerine adeta akın etti. Hazine Müsteşarlığı, dün uluslararası piyasalarda 6 Nisan 2023 vadeli dolar cinsi bir kira sertifikası (sukuk) ihracına çıktı. Söz konusu sukuka, ihracın 3 katından fazla, 3 milyar doların üzerinde talep geldi. Getiri beklentisi de yüzde 5.1'e kadar geriledi. Merkez Bankası tarafından dün açıklanan verilere göre, yabancıların iç piyasada tahvil-bono alımları da 398 milyon dolarla 6 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Yurt dışında yerleşik kişilerin Devlet İç Borçlanma Senedi stoku 25 milyar 503 milyon dolardan 26 milyar 442 milyon dolara yükseldi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.