Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 18.03.2017 Gazete

İşçiye 3

İşçiye 3 tazminat
İşten çıkartılan çalışanlar, 3'lü destekle korunuyor. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve geri dönüş veya kötü niyet tazminatı; çalışanların işten ayrıldıktan sonra mağdur olmasını önlüyor. Kıdem ı kişinin çalıştığı yıl ile brüt maaşının çarpılması ile hesaplanıyor. İhbar tazminatı ise çalışılan yıla göre belirleniyor, en az 2 haftalık, en çok 8 haftalık ücret ödeniyor. 3'üncü desteği ise işyerindeki çalışan sayısı belirliyor. 30 kişiden fazla personelin olduğu işyerinden çıkartılanlar, geri dönüş tazminatı alabiliyor. Bu kişiler, 1 ay içinde dava açtıklarında 8 brüt maaşa kadar tazminat alabiliyor. 30 kişiden az personeli olan işyerinden çıkartılanlar ise geri dönüş tazminatı alamıyor ancak 'kötü niyet tazminatı'na hak kazanabiliyor. Bu tazminatın tutarı ihbar tazminatı 3 katı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.