Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 09.11.2016 Gazete
ABONE OL

Yeni zam sistemi

Emeklilerin maaş sisteminde değişiklik gündemde. Zam oranında geçim durumuna ve yaşa bakılması üzerinde duruluyor. Buna göre, yaşlı ve geçim sıkıntısı çeken emekliler yüzde 100 zam alabilecek

Yeni zam sistemi
11.6 milyon emeklinin zam dönemi yaklaşırken; maaş artış sisteminde değişiklik yapılması gündemde. Her emekliye farklı zam getirecek bir sistem üzerinde çalışılıyor. Zam oranında geçim durumuna ve yaşa bakılması üzerinde duruluyor. Buna göre; zam oranında en önemli kriter geçim durumu ve yaş olacak. Böylece emeklilerin maaş sistemi kökten değişecek. Çünkü halen SSK ve Bağ-Kur emeklileri bir önceki 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar; memur emeklileri de toplu sözleşmede belirlenen oranda zam alıyor. Yeni sistem hayata geçerse; geçim durumu zamda en önemli kriter olacak. Yaş da geçim durumuna göre belirlenecek zammı daha yukarı çekecek. Hem yaşlı hem geçim sıkıntısı çeken emekliler en yüksek zammı alacak. Bakıma muhtaç hale gelmiş ve geçim sıkıntısı yaşayan emeklilerin maaşında yüzde 100 artış yapılabilecek.

740 BİNİ 80 YAŞIN ÜZERİNDE
80 yaş ve üzerinde 740 bin civarında emekli bulunuyor. Örneğin; hem yaşa hem de geçim durumuna bakılacak yeni sisteme göre, bu emeklilerin bir kısmı yüzde 100 zam alabilecek. Hem geçim hem de yaşlılık kaynaklı bakım sıkıntısı çeken 75-80 yaş arasındaki emeklilere, 80 yaş üzerine yapılacak zamdan biraz daha az ama 50 yaşındakinden daha yüksek zam verilmesinin yolu açılacak. Halen çalışan veya çalışma çağında bulunan emeklilere ise daha stabil oranda zamlar söz konusu olacak. Yaşlı emeklinin vefatı halinde yüksek ücreti varislerine kalmayacak. Varislerin alacağı eski sistemde hesaplanan 'asıl maaş' ile sınırlı olacak. Şu anda emekliler yılda iki kez zam alıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri Ocak ve Temmuz aylarında oluşan 6 aylık enflasyon oranı kadar artışa kavuşurken memur emeklileri toplu sözleşmede belirlenen oranlarda zam alıyor.

İŞTE YENİ SİSTEM
Yeni sistem hayata geçerse;
* Zam oranı belirlenirken hem emeklinin geçim durumuna hem de yaşına bakılacak.
* Geçim durumu en önemli kriter olacak.
* Yaş geçim durumuna göre belirlenecek zammı daha yukarı çekecek.
* Hem yaşlı hem geçim sıkıntısı çeken emekliler en yüksek zammı alacak.

kalan karakter 1000

garip garip

çok doğru tüm emekli olana en az memur maaşı kadar olmalı ki adil olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 10.11.2016 11:36
mahmut mahmut

işçi emeklisinede memur emeklisi kadar versinler. adalet sağlansın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır2
cevapla 09.11.2016 12:23
Vatandaş Vatandaş

Peki bu kriterler nasıl belirlenecek? Suistimale açık bir konu. Bence ödenen prim gün sayısına göre emekli maaşı ödenmeli. o zaman daha adil olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır0
cevapla 09.11.2016 11:50
efsane efsane

aynen katılıyorum.ilave olarak 65 yaş maaşı bütün emeklilere verilmeli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 09.11.2016 15:35
Kemal Akgün Kemal Akgün

80 Yaşını geçmiş evli emekli bir aile her ikiside yüzde yüz zam alırsa misal maaşları 1250 olsun 1250*4 eşitir 5000 tl yapar Bu yüzde yüz zammı aileden birkişimi alacak.Yoksa her ikisidemi alacak Birde 80 yaşını geçmiş sgk na bağlı olmayanlar durumu ne olacak. Bu zamlar emeklinin mal varlığına aylık diğer gelirlerine göre yapılmalı.Adam emekli kirada üç tane evi dükanı var bunlarda düşünülmeli Emekli maaşından başka geliri olmayanlara yaşa göre zam yapılırsa çok daha isabetli olur.Emeklilere çıkacak kanun hayırlı olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır2
cevapla 09.11.2016 11:46
eyt eyt

eyt ne olacak ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 09.11.2016 09:29

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.