Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 21.11.2015 Gazete
ABONE OL

Pesaport

Türk vatandaşları, 205 dolar ile dünyanın en pahalı unu kullanıyor. Vatandaşlar lerin düşmesini beklerken, her yıl 300 milyon euro da vize parası ödüyor. Pasaport harçları yeni yılla birlikte yeniden değerleme oranında artırılacak

Pesaport
Türkiye, 205 dolarlık bedeli ile dünyanın en pahalı pasaportunu veren ülke konumunda. Veri analizi şirketi Statista'nın yaptığı araştırmaya göre; dolara çevrilerek hesaplanan pasaport bedelleri sıralamasında, 206 dolarla Avustralya ikinci, 159 dolarla İsviçre üçüncü yer alıyor. Şirket, Türkiye'de asgari le çalışan bir kişinin 10 yıllık pasaport alabilmesi için 95 saat çalışması gerektiğini belirtiyor. Pasaport alabilmek için asgari ücretlilerin en çok çalışması gereken ülke ise 266 saat süreyle Meksika. 8 saatlik mesai süreleri üzerinden hesaplandığında, Meksika'daki bir asgari ücretli, pasaport parasını ancak 33 günde toplayabiliyor. Meksika'daki pasaport ücreti ise 155 dolar. Türkiye'de pasaport defterinin bedeli 82,50 TL. Ancak pasaportun geçerlilik süresi uzadıkça, bedeli de artıyor. 10 yıllık bir pasaportun bedeli defter bedeliyle birlikte 587,50 TL'ye ulaşıyor.

KİŞİ BAŞI 300 EURO
Avrupa Birliği
ülkelerine vize başvuru ücretleri ise ortalama 100 euro. Buna fotokopi, danışma, fotoğraf, randevu, ulaşım gibi diğer masrafların eklenmesiyle bir kişinin vize için yaptığı masraf ortalama 250- 300 euroyu buluyor. 1 yılda ortalama 1 milyon Türk vatandaşı, Avrupa vizesi almak için başvuruyor. Türk vatandaşları, Avrupa ülkelerinden seyahat vizesi alabilmek için her yıl toplam 300 milyon euro harcama yapıyor.

4 TİP PASAPORT, 447 BAŞVURU MERKEZİ VAR

Türkiye'de yaşayan vatandaşlar pasaport almak için 81 il ve 366 ilçe emniyet müdürlüğü bünyesinde hizmet veren toplam 447 başvuru merkezine; yurt dışında yaşayan vatandaşlar ise bulundukları ülkedeki büyükelçiliklerin konsolosluk şubelerine veya başkonsolosluklara başvurabiliyor. Umuma mahsus pasaport (eski lacivert, yeni bordo renkte), hususi pasaport (yeşil renkte), hizmet pasaportu (gri renkte), diplomatik pasaport (eski kırmızı, yeni siyah renkte) olmak üzere 4 tip pasaport bulunuyor.


VİZE KABUSU
Uzmanlar, Türk vatandaşlarının hukuki olmayan vize şartından dolayı çok büyük ekonomik ve sosyal zararlara uğradığını, vatandaşların uzun vize süreçlerinden geçtiğini, kuyruklarda bekletildiğini, tüm özel ve kişisel verilerinin deşifre edildiğini, vatandaşın yüksek miktarda vize ücretleri ödediğini belirtti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.