Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 12.11.2015 Gazete
ABONE OL

ye erken

Erkeklere askerlik sı ile sağlanan imkanın, lara da tanınması için çalışma başlatıldı. Kadınlar; sigortalı olmadan önceki doğumları borçlanabilecek, yaşı geriye çekip erken emekli olabilecek

Anneye erken emeklilik
Borçlanmada kadın-erkek farklılığı gideriliyor. lara sigortalı olmadan önce yaptığı doğumlar için de borçlanma imkanı verilmesi amacıyla çalışma başlatıldı. Erkekler nasıl iş hayatına atılmadan önceki askerliklerini borçlanarak emeklilik yaş şartını düşürüyorsa, kadınlar da sigortalı olmadan önce yaptığı doğumları borçlanarak aynı imkandan faydalanacak. Halen kadınlar da erkeklerin askerlik sı gibi doğum borçlanması yapabiliyor. Ancak bu imkan, erkeklerle birebir aynı değil. Mevcut yasaya göre; SSK'lı, Bağ- Kur'lu ve memur kadınlar, sigortalı olduktan sonra yaptıkları doğumlar için 3 çocuğa kadar borçlanma yapabiliyor. 3 çocuk için doğum borçlanması, ye 2 bin 160 gün, yani 6 yıl prim kazandırıyor. Ancak bu uygulama, sigortalı olduktan olduktan sonra yapılan doğumları kapsadığı için yaşı geriye çekmiyor.

FARKLILIK BİTİYOR
Erkekler ise sigortalı olmadan önce yapılan askerlik için de borçlanabiliyor. Şimdi, aynı hakkın kadınlara da sağlanması için çalışma başlatıldı. Düzenleme hayata geçtiğinde, kadınlar sigortalı olmadan önce yaptığı doğumları borçlanabilecek. Böylece sigortalılık başlangıcı geriye çekilecek, erken emeklilik söz konusu olacak. Bu düzenleme ile yaklaşık 500 bin kadının erken emekli olabileceği ifade ediliyor.

kalan karakter 1000

akkadın hürü akkadın hürü

anneler sigortalı olmadan önce yaptıkları doğumlar için de borçlanma yapabilecekmi umutla bekliyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 18.01.2016 21:36
Gül Gül

Çok güzel bi haber bir an önce çıkmasını umut ediyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 12.11.2015 21:36
canan canan

inşalah bu yasa çıkar biz annelerden hükümetimize güveniyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 12.11.2015 20:49
ertan ertan

Bu yasa çıkarsa binlerce ananın hayır duasını alırsınız.Allah rızası için bu eşitsizliği bir an önce bitirin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 12.11.2015 17:31
Nebahat ÜÇÜNCÜ Nebahat ÜÇÜNCÜ

Doğrusu da bu. Bir an önce yasalaşmasını bekliyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 12.11.2015 17:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.