Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 21.10.2015 Gazete
ABONE OL

Dava yağıyor

Emisyon hilesi ile gündemden düşmeyen Alman otomobil devi 'e tüm dünyadan art arda dava yağıyor. Ülkemizde açılan ilk davanın avukatı Soytekin Yonar, yüzlerce Türk tüketicinin de konuyu yargıya taşımaya hazırlandığını söyledi

Dava yağıyor
Volkswagen'in emisyon skandalına dava yağıyor. Alman otomobil devi Volkswagen'in bazı dizel araçlarında zehirli egzoz gazı emisyonu testlerini manipüle ettiğinin ortaya çıkmasının ardından; sivil toplum kuruluşlarından savcılara, tüketicilerden bakanlıklara tüm dünyadan pek çok kesim konuyu mahkemeye taşıdı. Volkswagen, Alman düzenleyici kuruluşunun talimatlarının ardından 15 Ekim'de Avrupa Birliği'nde sattığı 8.5 milyon aracı geri çağıracağını açıklamıştı.

TÜKETİCİLER HAREKETE GEÇTİ
Türkiye
'de de Volkswagen'in Türkiye distribütörü Doğuş Oto, araçların Türkiye mevzuatına uygun olduğunu belirtti; ancak bazı tüketiciler şirketin 'ayıplı mal' sattığı gerekçesiyle dava açmaya başladı. Ülkemizde satılan araçların emisyon oranları ve çevre zararı ile ilgili şu ana kadar resmi bir açıklama ise yapılmadı. İlk davayı bir tüketici adına 8 Ekim'de açan Avukat Soytekin Yonar, dava açmaya hazırlanan yüzlerce tüketicinin kendileri ile irtibata geçtiğini söyleyerek, önümüzdeki dönemde açılan dava sayısında artış beklediğini kaydetti.

GÜNCELLEME OCAK AYINDA
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık
ise, Türkiye'deki EA 189 dizel motora sahip 323 bin 977 araç için firma ile mutabakat sağladıklarını belirterek, "Bu araçlar gönüllü olarak geri çağrılacak ve teknik güncellemeleri yapılacak" demişti. Bakan Işık, teknik güncellemenin Almanya ile eş zamanlı olarak Ocak 2016'da gerçekleştirileceğini bildirdi.

JETTA VE CADDY'NİN SATIŞI DURDU

Volkswagen'in 2 modelinin Türkiye satışını durduruldu. Sanayi Bakanı Fikri Işık, Volkswagen'in şu anda Türkiye'de emisyon hilesi yapılan EA 189 dedikleri motor tipinde iki aracı olduğunu belirterek, "Volkswagen'in 1.6 dizel motorlu Jetta ve Caddy modellerinin Türkiye'deki satışı gönüllü olarak durduruldu" dedi. Işık, teknik güncellemeler yapıldıktan sonra araçların tekrar satılacağını kaydetti. Türkiye pazarında satılan araçların yüzde 15.5 payı Volkswagen'e ait. Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerine göre; ilk 9 ayda Türkiye pazarında toplam 662 bin 988 adet otomobil ve hafif ticari araç satış yapıldı. En yüksek satış 102 bin 777 adet ile Volkswagen marka araçlarda olurken; bunu 81 bin 502 adet ile Ford marka araçlar izledi.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.