Takvim

Bugünkü
Takvim
ABONE OL

Hiç şaşırmadık

Yılda 540 bin lira kazanan Merkez Bankası Başkanı Başçı, vatandaşı düşünmeyip lobinin dediğini yaptı. Beklentilere rağmen faizi sadece 0.25 puan indirip şaşırtmadı. Büyümenin, üretimin ve istihdamın karşısında olduğunu bir kez daha gösterdi...

Hiç şaşırmadık
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, dünkü olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında 'ölçülü' olma sevdasıyla, Türkiye'yi en yüksek faizi ödeyen ülkeler sınıfından çıkarmadı. Başçı başkanlığında toplanan PPK, politika faizini sadece 25 baz puan indirerek yüzde 7.5'e çekti. Faiz koridorunun alt bandını da 25 baz puan düşürerek yüzde 7.25'e çeken PPK, yüzde 11.25 olan koridorun üst bandında ise yarım puanlık indirim gerçekleştirdi. Marjinal fonlama oranı yüzde 10.75'e indirildi. Banka böylelikle 17 Mayıs 2013'teki toplantısından bu yana ilk kez politika faizi ve faiz koridorunu aynı anda düşürmüş oldu. Ocak 2014'te politika faizini 5.5 puan artırıp yüzde 10'a çıkaran Merkez, o tarihten bu yana gerçekleşen 13 PPK toplantısında sadece 2.5 puanlık indirim gerçekleştirdi. Bu dönemde, dünyadaki neredeyse tüm merkez bankaları, büyümeyi ve istihdamı artırmak için seferberlik ilan etti. Başta ABD ve Avrupa olmak üzere birçok ülkede faizler negatif seviyeye çekildi. Son olarak İsrail Merkez Bankası, politika faizini 15 baz puan düşürdüğünü ve tarihinin en düşük seviyesi olan yüzde 0.1'e indirdiğini açıkladı.

LOBİ DOLARA EL ATTI
Merkez Bankası
'nın faiz koridorunun alt bandını ve politika faizinde 25 baz puan, faiz koridorunun üst bandında ise 50 baz puan indirime gitmesinin ardından dolarda sert dalgalanmalar yaşandı. PPK kararı öncesinde 2.4766 lira olan dolar, ilk olarak 2.4601 liraya geriledi. Fakat, özellikle üst bantta yapılan indirimden rahatsız olan lobinin alımları ile dolar tekrar 2.48 liranın üstüne çıktı.