Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 05.02.2015 Gazete
ABONE OL

Plansız alıyoruz

Türkler plansız yaparken; Almanlar listesiz sokağa çıkmıyor. Beğendiğini alan ülkemiz vatandaşı, ihtiyacı olmasa da alışveriş yapabiliyor

Alışverişte Türk yöntemi!
Kültür farklılığının e yansıdığı ortaya çıktı. Yapılan araştırmaya göre, Türkler'in alışverişe liste yapmadan çıktıkları ve beğendiklerini aldıkları, Almanlar'ın ise plan çerçevesinde ihtiyaçlarını aldığı belirlendi.

ESNEK DAVRANIYORUZ
İzmir Ekonomi Üniversitesi Lojistik Yönetimi Bölümü ile Bremen Üniversitesi Lojistik Yönetimi Bölümü'nün ortaklaşa yürüttüğü araştırmada, alışveriş alışkanlıkları karşılaştırıldı. Türkler'in alışverişe çıktığında beğendiklerini aldığı, ihtiyaç listelerinin olmadığı ortaya çıkarken; Almanlar'ın neyi nasıl alacaklarını bildikleri, temel ihtiyaç listelerinin oluştuğu aktarıldı. İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Işık Özge Yumurtacı, Türkler'in alışverişte esnek davrandığına, anlık hareket ettiğine dikkat çekerek, "Türkler, indirimde gördüğü ürünü ihtiyaç olmasa da alıyor" şeklinde konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.