Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 20.05.2013 Gazete
ABONE OL

Engel yok

istediği yere tayin olacak. Çocuğu engelli olan memura, tayin hakkı ve yıllık izinden ayrı 20 gün hastalık izni verilecek. Engelleri kaldırmayanlar ayrımcılıkla suçlanabilecek

Memura tayin müjdesi
Engellilerin ve engelli çocuğu olan ailelerin hayatını kolaylaştıracak, daha iyi hizmet almalarını sağlayacak yeni düzenlemeler geliyor. Başbakanlık'a gönderilen ve Haziran ayı içerisinde yasalaşması hedeflenen yeni düzenleme, engelliliğin tanımından başlayarak bir dizi değişiklik içeriyor.

TANIM DEĞİŞECEK
Ak Parti Sosyal İşler Başkan Yardımcısı Murtaza Yetiş, 'engelli' tanımının değiştirileceğini ve yeni bir bakış açısıyla düzenleneceğini belirtti. Düzenlemeyle, toplumda engellilere yönelik olarak yapması gerekenleri yapmayanların, engelleri kaldırmayanların 'ayrımcılıkla' suçlanmasına kadar gidilebileceğini anlatan Yetiş, "Örneğin bir belediye, yapması gereken hizmeti yapmıyor, önlem almıyorsa ayrımcılık yapmakla suçlanabilecek. Engelli birey, engelli olmayan birey kadar ulaşımdan yararlanamıyorsa bu ayrımcılık olarak nitelendirilebilecek" dedi.

UZMAN SAYISI ARTACAK
Kendisi engelli olan ya da engelli çocuğu bulunan memurlara, bir defaya mahsus olmak üzere istediği yere tayin hakkı verileceğini bildiren Yetiş, engelli kişilerin daha sık hastalandığı ve tedavilerinin daha uzun sürdüğü gerçeğini göz önünde bulundurarak engelli çocuğu olan memur anne veya babaya, yıllık izin haklarından ayrı olarak 20 gün daha 'hastalık izni' verileceğini söyledi. Yetiş, zihinsel engellilerin rehabilitasyon ve eğitimin erken başlatılmasının önemine işaret ederek, bunun için 'erken müdahale uzmanları'nın sayısını artıracaklarını, daha çok üniversitede yüksek lisans programları çerçevesinde bu uzmanların yetiştirilmesinin sağlanacağını ifade etti.

KORUMALI İŞYERLERİ DESTEKLENECEK
Engellilerin istihdamı konusunda korumalı işyerlerinin yasayla güvence altına alınacağını belirten Yetiş, korumalı işyerini zihinsel engellilere yönelik kurguladıklarını söyledi. Engellilikte temel esasın kaynaştırma olduğunu, ancak zihinsel engellilerde kaynaştırmanın zor sağlandığını vurgulayan Yetiş, "Onları hiç olmazsa evden sokağa çıkarabilelim düşüncesiyle korumalı işyerini geliştiriyoruz. İşyerinin kuruluşundan mesleki eğitim verilmesine, personelin priminden maaşının verilmesine kadar geniş teşvik sağlanıyor" dedi.

İHTİYACA GÖRE SOSYAL YARDIM
Murtaza Yetiş, engellilere yönelik standart sosyal yardım verilmesi yerine bunun bireyselleştirilmesini amaçladıklarını kaydetti. Yetiş, geliri, özbakımı, engellilik durumu farklı olanlara farklı sosyal yardımın verilmesinden hareketle 'daha çok ihtiyacı olan ve daha çok bakım gerektirene daha fazla yardım ve destek verilmesi'ni amaçladıklarını söyledi.

kalan karakter 1000

Katip Katip

Meclise sunulan 28 Şubat 1997 tarihinden sonra memurluktan ihraç olanları geri dönme imkanı sağlıyor peki benim aylıktan kesme cezam var buda silinirmi acaba?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.05.2013 17:23
hakan hakan

Tüm memurlar disiplin affı bekliyor.Ne zaman çıkacak?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 20.05.2013 15:59
10 10

illaki engelli ve engelli çocuk olması mı gerekli ben aslen çok sevinmiştim .3yıl 5 yıldan sonra memur işçi hepsinin tayin çıkmasına .ha düzenleri bozulur efendim bizler küçük yerlerden gelip.kirada otuururken beyler veya bayanler anne ve babalarını aile ortanların içinde oturuyor.ev kirası yok aile ortamı birde etraf eş dost akraba iş yaptırmaktaa kolay haksızlık değil mi.onlarada tatsınlar efendim.bi zahmet.yada bizleri istediğimiz yere gitme hakkını versinler bi zahmet.saygılarınla.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 20.05.2013 13:29
özer özer

memur disiplin affı öncelikle çıkarılmak için meclise gönderilmişti ne oldu çıktımı çıkmadımı tam olarak ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır0
cevapla 20.05.2013 07:40
menderes menderes

memur disiplin affı ne zaman meclisten geçecek haziran a kalmadan çıkarmış memurlar beklemekte. tüm emeği geçenlere teşekkürler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır1
cevapla 20.05.2013 07:33

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.