Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 29.03.2013 Gazete
ABONE OL

Zehire geçit yok

TAKVİM, 'daki ile balıkların zehirlendiği yolundaki raporları yayımladı ve bu balıkların Türkiye'ye girdiği iddialarını duyurdu ve Tarım Bakanlığı ise ın ülkeye sokulmadığını açıkladı

Zehire geçit yok
ile oynayanların her zaman karşısında olan TAKVİM, yine gündemi belirledi. 3 gün boyu yaptığımız yayınlar etkisini gösterdi ve ın halka yedirilmesi önlendi. TAKVİM; 'da 2010 yılında meydana gelen nın ardından bölgedeki suların zehirlendiği ve balıkların da bundan etkilendiği yolundaki iddiaları gündeme getirdi. O dönemde TÜİK rakamlarına göre, Türkiye'nin İzlanda'dan balık ve diğer deniz ürünleri ithalatı da yüzde 150 oranında arttı. Bu konuda bir rapor hazırlayan Aydın Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Kubilay Kaptan, İzlanda hüküme-tinin ve resmi makamlarının hazırladığı analiz sonuçlarını açıklayarak, balıkların zehirlendiğini ve Türkiye'de satılıp halka yedirildiğini söylemişti. Kaptan, balıkların önümüzdeki 10 yıl içinde kanser başta olmak üzere ölümcül hastalıklara neden olabileceğini de belirtmişti.

UYGUNSUZLAR GERİ GİTTİ
TAKVİM'in bu haberi üzerine harekete geçen , yetkilileri, patlamanın olduğu 2010 Nisan ayı ve sonrasındaki ithalat belgelerine ulaşarak analiz sonuçlarını ortaya çıkardı. Bakanlık yetkilileri, o dönemde gelen balık ve deniz ürünlerinin analiz edildiğini ve uygunsuz olanların ülkeye girişine izin verilmediğini kaydetti. Yetkililer, şunları söyledi: "Söz konusu ürünlerin her partisi organoleptik muayeneye tabi tutulmuş, kimyasal ve mikrobiyolojik kontroller için numune alınarak laboratuvarlara gönderilmiştir. Yapılan kontroller sonucunda sadece uygun olan ürünlerin ülkeye girişine izin verilmiştir."

ANALİZ YAPILDI
Bakanlık yetkilileri, o dönemdeki analiz raporlarını da TAKVİM'e gönderdi. Analiz raporlarında ülke ismi ve firma isminin yerine kodlar kullanıldığını belirten yetkililer, ürünlerin İzlanda'dan gelen balıklar olduğunu beyan etti.


Özlem Kamer TERCANLI

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.