Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 26.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 26.09.2011 10:41
ABONE OL

Yunanistan'dan vazgeçmiyor

Almanya Başbakanı : Yunanistan'ın iflası Avrupa'ya inancı yok eder.

Yunanistan'dan vazgeçmiyor
Almanya Başbakanı , ''Yunanistan'ın temerrüte düşmesine izin vermenin Avro Bölgesi'nde yatırımcı güvenini yok edeceğini'' söyledi.

ARD televizyonunda konuşan Merkel, Yunanistan'ın içinde bulunduğu durumla, 2008 yılında küresel finansal krizin çıkmasını tetikleyen ABD'li yatırım bankası Lehman Brothers'ın iflası arasında benzerlik kurarak, ''Yolun ortasında yatırımcıların güvenini yok edecek işler yapamayız, o zaman hiç kimse Avrupa'ya daha fazla yatırım yapmaz'' dedi.

Uluslararası Para Fonunun (IMF) Yunanistan'ın durumuyla ilgili değerlendirmesine güvendiğini belirten Merkel, IMF, Yunanistan'ın borcunun sürdürülebilir olduğuna inandığı sürece kendisinin bu pozisyonu destekleyeceğini ifade etti.

Yunanistan'ın borç krizinin gelecekte Avro Bölgesi'nin diğer ülkelerine yayılmasını önlemek için Avrupa Finansal İstikrar Fonunun (EFSF) genişletilmesinin önemine dikkati çeken Merkel, daimi bir yapının diğer Avrupalı ülkelere, krizin diğer ülkeler üzerinde domino etkisi yaratmasını önlemek için Yunanistan etrafında ''bariyer'' oluşturulması olanağı yaratacağını ifade etti.

EFSF'nin gücünün artırılmasıyla ilgili Alman parlamentosunda perşembe günü yapılacak oylamaya da değinen Merkel, ''Burada bir yasa hakkında konuşuyoruz, tamamen normal bir yasa. Hükümetin çoğunluğu almaya ihtiyacı var ve bunu sağlayacağımızdan eminim. Bunun için mücadele edeceğim'' diye konuştu.

Avro Bölgesi'nin idaresinde belirlenen kurallara bağlı kalmayan üye ülkeleri disiplin altına almak amacıyla ''müdahale gücü'' olanağı yaratacak kurallarda değişiklik yapılması görüşünü de dile getiren Merkel, ''Sadece kontrol edebileceğimiz adımlar atmamız gerekiyor'' dedi.

Almanya Başbakanı Merkel, G-20 ülkelerinin, ''iflas etmek için çok büyük'' sorununu gidermede ve bankalarla ilgili düzenlemede fikir birliği oluşturmak için ilerleme kaydedememesinden ''şoke olduğunu'' sözlerine ekledi.

kalan karakter 1000

Abdullah Saylak Abdullah Saylak

Ne avrupa inanci.Ben almanyada yasiyorum.Bütün almanlar ates püskürüyor resmen kendilerini enayi gibi hissediyorlar.Hele bir yunan is arkadasim var ki yunan oldugu icin bin pisman.Her firsatta ince ince adami kiyiyorlar ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 26.09.2011 14:52
MANSUR DİKİCİ MANSUR DİKİCİ

ALLAH BUYURUYOR;''ONLAR(KAFİRLER)ANCAK BİRBİRİNİN DOSTUDURLAR

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 26.09.2011 11:25

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.