Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 22.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.09.2011 16:47

çakıldı

nda, yeni bir durgunluğa girileceği kaygısı sert düşüşlere yol açtı.

Piyasalarda deprem..!
Amerikan Merkez Bankası'nın ülke ekonomisinin ciddi bir kötüye gitme riski bulunduğu yolundaki açıklaması ve Çin'de fabrikalarda üretimin yavaşladığı yolundaki haberler, uluslararası ları vurdu.

Amerikan Merkez Bankası, dün gece 400 milyar dolarlık kısa vadeli bonoları satıp, uzun vadeli bono alacağını açıklamış, ekonomik görünümle ilgili de karamsar ifadelere yer vermişti. Piyasalar ise Merkez Bankası'nın piyasaya dolar enjekte etmesini bekliyordu.

nda Yüzde 5'lik Düşüş

Çin'den gelen son veriler de taleplerin azalmasıyla, fabrikalarda üretimin üç aydır azaldığını ortaya koyuyor. Bu verilere bir de Yunanistan ekonomisiyle ilgili kaygılar eklenince, Avrupa borsalarında yüzde 5'i aşan düşüşler yaşandı.

Moskova borsasındaki düşüş yüzde 7'yi buldu. Asya'da da Hong Kong borsası, son 2 yılın en düşük kapanış değeri üzerinden işlem gördü.

Dolar Yükseldi, Altın ve Petrol Geriledi

Doların değeri yükselirken, buna bağlı olarak altının onsu 1800 doların altına geriledi. Petrolün varili de 4 dolar birden düştü.

nin Geleceği Riskte

Bu arada Avrupa Merkez Bankası'nın bir çalışmasına göre, avro bölgesinin geleceği de risk altında.

Çalışmada, üye ülkelerin kontrolsüz harcamaları ve borç krizinin, avronun gelecekte de varlığını sürdürmesini tehdit ettiği bildirildi.

Ajanslar, avronun tehlikede olduğunun, ilk defa Avrupa Merkez Bankası'nın üst düzey ekonomistleri tarafından dile getirildiğine dikkat çekiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.