Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 22.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.09.2011 16:47
ABONE OL

çakıldı

nda, yeni bir durgunluğa girileceği kaygısı sert düşüşlere yol açtı.

Piyasalarda deprem..!
Amerikan Merkez Bankası'nın ülke ekonomisinin ciddi bir kötüye gitme riski bulunduğu yolundaki açıklaması ve Çin'de fabrikalarda üretimin yavaşladığı yolundaki haberler, uluslararası ları vurdu.

Amerikan Merkez Bankası, dün gece 400 milyar dolarlık kısa vadeli bonoları satıp, uzun vadeli bono alacağını açıklamış, ekonomik görünümle ilgili de karamsar ifadelere yer vermişti. Piyasalar ise Merkez Bankası'nın piyasaya dolar enjekte etmesini bekliyordu.

nda Yüzde 5'lik Düşüş

Çin'den gelen son veriler de taleplerin azalmasıyla, fabrikalarda üretimin üç aydır azaldığını ortaya koyuyor. Bu verilere bir de Yunanistan ekonomisiyle ilgili kaygılar eklenince, Avrupa borsalarında yüzde 5'i aşan düşüşler yaşandı.

Moskova borsasındaki düşüş yüzde 7'yi buldu. Asya'da da Hong Kong borsası, son 2 yılın en düşük kapanış değeri üzerinden işlem gördü.

Dolar Yükseldi, Altın ve Petrol Geriledi

Doların değeri yükselirken, buna bağlı olarak altının onsu 1800 doların altına geriledi. Petrolün varili de 4 dolar birden düştü.

nin Geleceği Riskte

Bu arada Avrupa Merkez Bankası'nın bir çalışmasına göre, avro bölgesinin geleceği de risk altında.

Çalışmada, üye ülkelerin kontrolsüz harcamaları ve borç krizinin, avronun gelecekte de varlığını sürdürmesini tehdit ettiği bildirildi.

Ajanslar, avronun tehlikede olduğunun, ilk defa Avrupa Merkez Bankası'nın üst düzey ekonomistleri tarafından dile getirildiğine dikkat çekiyor.